Z psem przez Budapeszt-mini przewodnik

Dostaliśmy ostatnio pytanie od jednej z obserwatorek o psiolubne miejsca, parki, muzea w Budapeszcie, generalnie fajne spoty, gdzie można wejść z psem.

Jako że uwielbiamy odpowiadać na wasze pytania, a przy okazji sami się czegoś uczymy to zebraliśmy dla Was tę garść przydatnych informacji i stworzyliśmy ten miniporadnik!

Gdzie na pewno nie można

❌Na sam początek wymienię miejscówkę, której nie omija żaden turysta, a niestety nie można tam zbliżyć się z psem!

Sami zostaliśmy raz stamtąd szybko wyproszeni, a to miejsce, wokół którego nie brakuje ochrony. Mówię tu o placu Kossutha przy Parlamencie!

Tak, na głównym placu przy parlamencie obowiązuje ścisły zakaz wprowadzania psów.

Oczywiście można podziwiać parlament z nieco większego dystansu, czy od strony promenady nad rzeką, np. z miejsca pominika „Buty na brzegu Dunaju”, ale na ścisły plac przy wejściu do parlamentu nie wejdziecie.

❌Zabroniony jest również wstęp psom do kościołów, w tym do Bazyliki św. Stefana, synagog, term i basenów.

❌Zabroniony jest też np. wstęp na Młyńskie Oko – Budapest Wheel lub balon znajdujący się w Miejskim Parku.

❌Tak samo nie wejdziecie z psem na słynną halę targową

Ufff, to co w końcu MOŻNA?

MUST SEE z psem

Spokojnie, pozostałe MUST SEE spoty znane z przewodników nie mają już tak restrykcyjnych zasad, a wręcz są idealnymi, zielonymi miejscami, po których można spacerować z psami.

Wymienię tu:

👉Wzgórze Gellerta

👉Park Miejski (Városliget), o części dla psów piszemy tutaj:

https://www.komuwdrogetemuczas.eu/varosliget-park-miejski-w-budapeszcie-i-jego-atrakcje-mapka/: Z psem przez Budapeszt-mini przewodnik

“..wraz z naszymi pupilami możemy cieszyć się świeżym powietrzem w psim parku przygód o powierzchni ponad 5000 metrów kwadratowych. Drugi park dla psów znajduje się we wschodniej części parku, od ulicy Hermina.”

👉Normafa, o której pisaliśmy Wam tutaj 👇

https://www.facebook.com/share/KsFSCtonGtdXggae

tutaj👇

https://www.facebook.com/share/4NVjeBE11CRhTEno

i tutaj 👇

https://www.facebook.com/share/YGkcoCPUaeXWZPn8

Na punkt widokowy/ wieżę Elżbiety jak najbardziej można wejść z psem.

Wjechać na Normafę zachęcamy autobusem lub kolejką zębatą, odpuśćcie sobie lepiej wyciąg krzesłkowy (Zugliget) z psem. –

👉Wyspa Małgorzaty to jedno wielkie psiolubne miejsce, zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń, oczywiście niektóre kwietne trawniki mogą mieć tabliczki z zakazem, lepiej jest ich wtedy przestrzegać.

👉Spacer promenadą nad Dunajem, czy to po stronie Budy, czy po stronie Pesztu jest wspaniałą aktywnością samą w sobie zarówno dla czworonoga, jak i jego „człowieka”. Oboje macie spacer i piękne widoki na wyciągnięcie ręki.

👉Na Basztę Rybacką również można wejść z psem.

Tak samo dozwolony jest spacer z psem po wzgórzu zamkowym, oczywiście sam wstęp do zamku jest zabroniony.

👉Psy mogą skorzystać też z kolejki funikularnej rozciągniętej między mostem łańcuchowym Széchenyi, a wzgórzem zamkowym, pieski muszą być na smyczy i mieć na sobie kaganiec.

👉Z psem wejść można też do słynnego pubu w ruinach KertMozi/Szimplakert , ale wiadomo, nie polecam tego ze względu na hałas i stres.

Jeżeli już to w godzinach zaraz po otwarciu, kiedy towarzystwo jest w miarę spokojne.

Komunikacja miejska

Psy jak najbardziej mogą podróżować komunikacją miejską, ale muszą być na smyczy lub w transporterze oraz mieć założony kaganie.

Dobrze jest mieć przy sobie też książeczkę zdrowia psa i paszport.

UPDATE 2025 – poniższa informacja jest juz nieaktualna- Psy od stycznia 2025 podróżują za darmo, wystarczy, że ich opiekun ma dla siebie ważny bilet.

NIEAKTUALNE–>💸Za psa płacimy jak za odrębną osobę.

Wyjątek stanowi podróż w transporterze przenośnym, wtedy piesek traktowany jest jak bagaż podręczny. Jeżeli pies nie podróżuje w transporterze, musimy kupić mu odrębny bilet, jednorazowy, czasowy, dzienny. Istnieje tez bilet miesięczny dla psa -5200 HUF / 57 PLN. 💸 <– NIEAKTUALNE

Rejs po Dunaju

Jeżeli chcielibyście skorzystać z oferty rejsów po Dunaju w Budapeszcie z psem to żaden problem! O rejsach pisaliśmy Wam tutaj 👇

https://www.facebook.com/share/9xWbuwu4a5U9yCKP

Na pewno psa można zabrać ze sobą na pokład charakterystycznego parostatku Kisfaludy.

Zabrać ze sobą można też na Legendę, ale… przewoźnik pisze o dozwolonym małym rozmiarze psa, nie precyzuje jednak, co to znaczy „mały”, dlatego najlepiej kontaktować się z przewoźnikiem przy rezerwacji biletu, aby nie było zaskoczenia.

Nasza Milka płynęła parę lat temu tzw. tramwajem wodnym, należącym do komunikacji miejskiej Budapesztu, ale z tego, co wiemy, w tym sezonie te „tramwaje” nie kursują.

Psiolubne Parki / Wybiegi dla psów

🌳W Parku Olimpijskim niedaleko Parlamentu w Budapeszcie funkcjonuje wydzielony wybieg dla psów. Posiada dwudrzwiowe wejście, co jest doskonałym zabezpieczeniem, aby Twój pupil nie opuścił parku niezauważony. Ponadto w cieniu znajdują się ławki, na których właściciele mogą odpocząć, podczas gdy ich psy poruszają nogami. Znajdziesz tu także fontanny, w których możesz zapewnić psom wodę. Mejsce, polecane przez większość przewodników. Z parku rozpościera się widok na Dunaj.

🌳Trochę dalej na północ od parku olimpijskiego znajduje się park świętego Stefana – Szent István Park, otoczony jest zamkniętym wybiegiem dla psów o długości 100 m, co czyni go jednym z największych parków „bez smyczy” w Budapeszcie.

Jest centralnie położony w 13. dzielnicy przy ulicy Pozsonyi, dzięki czemu można do niego łatwo dojechać komunikacją miejską. Nie polecam jechać tu samochodem, bo ciężko zaparkować. Lodziarnie Fragola i Dun apart znajdują się tuż przy wejściu, są więc miłym zakończeniem dla właścicieli psów na zakończenie spaceru w upalny dzień.

🌳Római Part znajduje się na północnym krańcu Budapesztu. Jedyne miejsce w Budapeszcie, w którym można wykąpać się w Dunaju. Dozwolone jest to dla ludzi, jak i dla psów. Latem może być trochę tłoczno, zwłaszcza wieczorami ze względu na liczne kawiarnie, bary i małe restauracje nad Dunajem, które mają niepowtarzalny klimat vintage i przyciągają wielu mieszkańców, a także turystów. Jest to bardzo dobre miejsce do kąpieli w Dunaju dla psa, podczas gdy samemu można usiąść w cieniu albo mu potowarzyszyć.

Psiolubne muzea

🐾Największą muzealną atrakcją Budapesztu będzie muzeum Aquincum w III dzielnicy. Zarówno rzymskie ruiny znajdujące się na zewnątrz, jak i wnętrza samego muzeum są otwarte dla psów, które przestrzegać będą zasad.

Wszystkie zasady znajdziecie tutaj:

🔗http://www.aquincum.hu/…/latogatas…/kutyabarat-hazirend/

🐾Bardzo blisko Aquincum znajduje się Muzeum Óbudy.

Óbuda stanowiła w przeszłośći odrębne miasto, a w XIX w wyniku fuzji z Budą i Pesztem, stworzyła BUDAPESZT 🙂 Muzeum jest przyjazne psom, obecnie odbywają się tam rózne wydarzenia kulturalne i wystawy.

Niestety strona w języku angielskim nie działa

https://obudaimuzeum.hu

🐾SKANZEN czyli muzeum na świeżym powietrzu w Szentendre to skansen kultury i tradycji węgierskiej w tym uroczym podbudapesztańskim miasteczku.

Część zewnętrzna skansenu jest psiolubna, pieski nie mają wstępu do budynków wewnętrznych np. chat.

https://skanzen.hu/en

Galerie handlowe do których można wejść z psem

Allee

MOM Park

🐾Mam nadzieję, że te informacje pomogą Wam zaplanować fajny wypad z psem do Budapesztu, piszcie smiało w komentarzach Wasze pytania, osobiste spostrzeżenia lub opowiedźcie Wasze osobiste doświadczenia 🐾

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *