W ostatnim wpisie przybliżyliśmy Wam jedne z najpopularniejszych term w regionie, czyli Termy Saliris w Egerszalók. Dzisiaj chcemy się z Wami podzielić recenzją term w centrum Eger, które odwiedziliśmy w sierpniu tego (2024) roku. Choć miejsce ma wiele do zaoferowania, nasza wizyta była nieco rozczarowująca, ale warto podzielić się szczegółami, by pomóc innym podjąć decyzję o wizycie.
Na początku warto wspomnieć, że w centrum znajdują się dwa termalne obiekty.
Pierwszy to plaża z wieloma basenami termalnymi i atrakcjami dla dzieci w tym z zamkiem na wodzie, a drugi to wewnętrzne łaźnie tureckie. Niektóre zewnętrzne baseny poza letnim sezonem mogą być wyłączone z uzycia np. brodzik dla dzieci.
My za jednym razem postanowiliśmy połączyć obie wizyty razem na jednym bilecie, bo istnieje taka możliwość. Do obiektów można też wejść osobno.
Baseny zewnętrzne: relaks na świeżym powietrzu
Kąpielisko Termalne w Eger otworzyło się w roku 1932. Według opinii wielu osób, jest ono jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych kąpielisk na Węgrzech. Znane są na pewno, ale czy najpiękniejsze? Lata świetności mają z pewnością za sobą. Więcej, pod koniec w ogólnej ocenie.
Rozciągający się na obszarze 5 hektarów kompleks kąpieliska jest prawdziwym rajem dla gości spragnionych zdrowia, sportu oraz rozrywki. Częściowo kryta wodna wyspa wrażeń dysponuje siedmioma basenami, boiskami sportowymi, placem zabaw i bezpośrednim przejściem do Łaźni Tureckiej. Odwiedzający mogą o każdej porze roku, korzystać z dobrodziejstw leczniczych wód siarczkowych i radonowych.
W północnej części Kąpieliska przeważają funkcje lecznicze i spokojniejszy, cichszy nastrój, natomiast część południowa to miejsce zabaw dla dzieci i plażowiczów młodszego pokolenia.
Główne baseny zewnętrzne
Basen termalny: temperatura wody 37°C, siarczkowy, wypoczynkowy basen o głębokości 80 cm, z siedziskami. Częściowo kryty, z elementami atrakcji wodnych.
Kaskady wodne: działanie wodnych kaskad zapewnia 6 przepustów umieszczonych na wysokości 2 metrów. Basen zaopatrzony jest także w wodę leczniczą.
Wodny zamek dla dzieci: basen został utworzony specjalnie dla najmłodszych, jego nazwa pochodzi od stojącego w wodzie zameczku. Wodny plac zabaw o głębokości 30-130 cm zapewnia dzieciom doskonałą rozrywkę dzięki umieszczonym tu licznym atrakcjom (zjeżdżalnie i inne zabawy).
Brodzik dla dzieci: basen otwarty tylko w sezonie letnim, napełniony wodą leczniczą.
Duży basen: największy basen termalny Kąpieliska, zasilany wodą radonową z własnego źródła. Temperatura wody 28°C, głębokość 1 – 2,2 m
Basen leczniczy: woda basenu przepływa z Łaźni Tureckiej, basen wypoczynkowo-leczniczy.
Częściowo otwarty basen rekreacyjny dla dorosłych: z 27 elementami wodnych atrakcji (strumienie do masażu szyi, gejzery, kaskady), temperatura wody wynosi 31°C.
System zjeżdżalni składający się z trzech różnych zjeżdżalni o łącznej długości niemal 200 metrów z basenem o powierzchni lustra wodnego 200 m2.
Brodzik z atrakcjami.
Dwa baseny o powierzchni 100 m2 każdy z krytym korytarzem łączącym je z przebieralniami, galerią wypoczynkową.
Właściwości zdrowotne
Kuracja kąpielowa w egerskim Kąpielisku Termalnym pomaga odzyskać zdrowie między innymi w przypadkach schorzeń stawów, kręgosłupa, układu kostnego, mięśni, ścięgien, chorobach układu nerwowego, schorzeniach tkanki łącznej, chorobach skórnych, niektórych chorobach kobiecych, zaburzeniach wegetatywnego układu nerwowego, stanach przemęczenia.
GODZINY OTWARCIA
Od 16 września 2024 —> 10:00 -18:00 wyjście z basenu około 17:30
Latem godziny otwarcia powinny być wydłużone.
CENNIK (od 16.09.2024, ceny w wakacje mogą ulec zmianie)
Osoba dorosła 4200 HUF/ 44 PLN
Ulgowy (dziecko powyżej 4 roku życia, uczeń, emeryt z legitymacją) 3400 HUF/ 36 PLN
Bilet popołudniowy pon-czw od 16:00-18:00 2800 HUF/ 30 PLN
Dopłata za wejście do łaźni tureckiej 3500 HUF/ 37 PLN
Kabina do przebierania się i pozostawienia rzeczy 1000 HUF(kaucja zwrotna) / 11 PLN
Pełny cennik na oficjalnej stronie łaźni, strona posiada polską wersję językową
https://termalfurdo.egertermal.hu/pl/nazwa-us-ugi: Termy Eger, czyli plaża i wewnętrzne łaźnie tureckieBaseny wewnętrzne: łaźnie tureckie i historia Egeru
Wnętrze kompleksu termalnego to z kolei przestrzeń, która przenosi nas w przeszłość. W Eger znajdują się tradycyjne łaźnie tureckie, które zostały zbudowane jeszcze w XVI wieku, podczas panowania Imperium Osmańskiego w tym regionie. Łaźnie tureckie w Egerze są jednym z najstarszych i najważniejszych elementów kompleksu. Charakteryzują się wyjątkową atmosferą, która przyciąga osoby szukające relaksu i zdrowotnych właściwości wód.
Temperatura wody w łaźniach tureckich jest wyższa niż w basenach zewnętrznych – wynosi około 38-40°C, co sprzyja głębokiemu relaksowi i regeneracji. Woda w łaźniach zawiera minerały, które mają pozytywny wpływ na skórę, stawy i mięśnie. Atmosfera panująca w tych historycznych wnętrzach sprawia, że można poczuć się jak w prawdziwej tureckiej łaźni. Wnętrze łaźni jest wyjątkowe – zdobienia, charakterystyczne kolumny i ogromne kopuły sprawiają, że wizyta w tych pomieszczeniach to prawdziwa podróż w czasie.
Baseny wewnętrzne
Łaźnia turecja oferuje gościom 6 basenów, saunę, kabinęinfra, kabinę aromaterapeutyczną.
Duży basen lustrzany: Głębokość 90 cm, wypełniony wodą radonową o temp. 30°C. Najstarszy basen, wybudowany w okresie panowania tureckiego.
Basen lustrzany: Drugi, najstarszy basen egerskiej Łaźni tureckiej, wybudowany z polecenia biskupa Barkóczy Pétera w roku 1742 . Głęboskość: 90 cm, wypełniony wodą radonową o temperaturze 30°C.
Mały basenlustrzany: Wybudowany zażycia biskupa Eszterházy Károlya, w roku 1795. Głębokość 90 cm, wypełniony wodą radonową o temperaturze 30°C.
Basen z gorącą wodą: Głębokość 90 cm, temperaturawody 38°C.
Basen z ciepłąwodą: Głębokość 90 cm, temperatura wody 36°C.
Orzeźwiający basen: Głębokość 90 cm, temperatura wody: 34°C
Sala do masażu
Sauna
Łaźnia parowa
Kabina do aromaterapii
Sala relaksacyjna
GODZINY OTWARCIA: Wellness – ŁaźniaTurecka
Poniedziałek – wtorek: 16:30 – 21:00
Środa – czwartek: 15:00 – 21:00
Piątek: 13:00 – 21:00
W sobotę, niedzielę i w dni świąteczne: 9:00 – 21:00
CENNIK
Bilet wstępu dla osoby dorosłej 4 000 HUF / 42 PLN
Dziecko 2 800 HUF / 30 PLN
Pełny cennik na oficjalnej stronie łaźni, strona posiada polską wersję językową
https://torokfurdo.egertermal.hu/pl/nasza-ceny/wellness-ceny/bilety: Termy Eger, czyli plaża i wewnętrzne łaźnie tureckieKupując wejście do term zewnetrznych i wewnętrznych, dostajecie opaskę lub zegarek do term tureckich, wejść do term tureckich możecie tylko raz, jeśli się wrócicie na zewnątrz, to nie możecie juz ponownie wrócić.
Parking
Nieopodal term znajduje się płatny, ale zadaszony, piętrowy parking. Ścisłe sąsiedztwo term jest zazwyczaj bardzo zatłoczone. Pamiętajcie proszę, że parkingi w Eger są wszędzie płatne w tygodniu.
Przebieralnie i sanitariat
Mówimy tu o termach zewnętrznych, bo przez nie wchodziliśmy do obu obiektów. Nas Pani przy kasie w ogóle o to nie zapytała, więc musieliśmy się wracać. Jeżeli dobrze pamiętam to zostawiacie 1000HUF kaucji i dostajecie kabinę (około 10 PLN), gdzie możecie się przebrać i zostawić rzeczy. Chyba dostepne są jeszcze małe szafeczki przy mniejszej kaucji.
Sanitariat w obu obiektach pozostawia wiele do życzenia, jest po prostu brudno, łazienek i toalet jest mało i przypominają jakieś najgorsze szpitalne sanitariaty lub te ze starych stacji beznynowych. Podobnie prysznice. Generalnie, do remontu.
Recenzja
Doskonała lokalizacja – Termy znajdują się w centrum Egeru, co ułatwia dostęp do innych atrakcji turystycznych miasta.
Wnętrze historycznych łaźni tureckich – Możliwość skorzystania z tradycyjnych łaźni tureckich z XVI wieku, co daje wyjątkowe doświadczenie historyczne i relaksacyjne.
Różnorodność basenów – Zarówno baseny zewnętrzne, jak i wewnętrzne, oferują różne temperatury wody i właściwości zdrowotne, sprzyjające regeneracji ciała.
Strefa gastronomiczna – Liczne budki z jedzeniem oferują przekąski i napoje, co jest wygodne, zwłaszcza dla osób spędzających cały dzień w kompleksie.
Wygodny dojazd – Łatwy dostęp do obiektu samochodem, z parkingiem w pobliżu (choć może być zatłoczony w sezonie).
Tanie bilety – Bilety są relatywnie tanie w porównaniu z innymi obiektami w okolicy czy w ogóle na Węgrzech.
Przejdźmy do tego co się nam nie podobało. I o ile basenów jest dużo, są róznorodne i żadne dziecko ani dorosły nie będzie się tam nudzić, a nawet moglibyśmy przymknąć oko na kiepski sanitariat, bo te na Węgrzech niestety częściej niż rzadziej są w kiepskim stanie, to odczucie brudu w basenach, odpadających kafelków i ogólny klimat lat 80-tych jakoś nas odrzucił.
Chłodna woda w wewnętrznych łaźniach tureckich tylko pogorszyła sprawę. Może nie była zimna, ale w zasadzie w każdym temperatura wody była zbliżona i na pewno nie przekraczała 30 stopni, a przecież o to w tym chodzi….
Termy wymagają zmiany konceptu, odświeżenia, inwestycji, aby dogonić XXI wiek.
Stan basenów zewnętrznych – Baseny na świeżym powietrzu wyglądały na zaniedbane, woda była mętna, a przestrzeń wokół nich była niedostatecznie utrzymana, co odbierało komfort korzystania.
Chłodna woda w basenach – Woda w łaźniach tureckich była chłodna, co utrudniało pełen relaks, zwłaszcza w porównaniu do innych termalnych obiektów.
Ograniczona liczba przebieralni – Mała liczba przebieralni w stosunku do liczby odwiedzających może prowadzić do kolejek, zwłaszcza w godzinach szczytu.
Dodatkowe opłaty za kabiny i wynajem – Usługi takie jak wynajem kabin oraz dodatkowe atrakcje są dostępne za dodatkową opłatą, co zwiększa koszty wizyty.
Zatłoczony parking w sezonie – Choć parking znajduje się w pobliżu obiektu, w sezonie może być trudno znaleźć wolne miejsce, co może być frustrujące dla gości przyjeżdżających samochodem.
Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Subskrypcja
Leave a Comment