Arad w Rumunii

Arad to trzecie co do wielkości miasto na zachodzie Rumunii, po Oradei i Timisoarze. Leży na granicy ważnych historycznie okręgów: Banat i Crisana, nad rzeką Mures.

Leży blisko granicy z Węgrami, dlatego tak jak w przypadku Oradei, gdzie wyskoczyliśmy na parę godzin z Debreczyna, tak również w przypadku Arad, zdecydowaliśmy się poświęcić jeden dzień podczas naszego ostatniego pobytu w Segedyniu. Z Segedynia do Arad jest 100 km autostradą. Wy być może będziecie tą okolicą przejeżdżać kierując się na Siedmiogród i Karpaty lub niżej do Timisoary i dalej.

Naszą relację z Oradei znajdziecie tutaj:

Oradea – Perła Rumunii z Węgierską Duszą

Węgierskie Dziedzictwo

Miasto swoje wielokulturowe dziedzictwo zawdzięcza temu, że w średniowieczu było częścią Królestwa Węgier, a następnie w epoce nowożytnej Księstwa Siedmiogrodu , Monarchii Austro-Węgierskiej , a od 1920 roku Rumunii.

Ma znaczną populację węgierską, ale jednocześnie są tu także Niemcy , Żydzi , Serbowie , Bułgarzy i Romowie , którzy na przestrzeni wieków wybrali to miejsce na osiedlenie się.

W drugiej połowie XIX i na początku XX w., jeszcze w okresie Austro-Węgier miasto przeżywało szybki rozwój. W tym okresie powstały najcenniejsze budynki Aradu, które dziś w znaczący sposób definiują panoramę Arad. Przykładami są neoklasyczny Teatr Ioana Slavici , eklektyczny Pałac Administracyjny i neogotycki Czerwony Kościół.

Ciekawostki

W Aradzie mieściła się jedno z pierwszych w Europie konserwatoriów muzycznych.

To tutaj w 1909 roku wyprodukowano pierwszy samochód osobowy w Rumunii, ponieważ w Arad Węgrzy otworzyli swoją pierwszą fabrykę samochodów – MARTA.

Obecnie Arad jest siedzibą rumuńskiego, prawosławnego arcybiskupstwa i ma 2 uniwersytety.

Parking, płatność i winiety (aplikacja TPARK)

Myślę, że 3-4 godzinki razem z lunchem lub kawą wypitą w kawiarni zupełnie wystarczą aby nacieszyć się tym miastem. Wszystkie najważniejsze zabytki położone są w bliskiej odległości od siebie i skupione wokół długich 1,5-2 km bulwarów – Bulevardul Revoluției, czyli Bulwarów Rewolucji.

Parkować najlepiej właśnie wokół Bulwarów, nam udało się postawić auto w tym miejscu widocznym na mapce, przy pawilonie handlowym –Ziridava Shopping Center. Nie znaleźlismy innego, wiekszego parkingu, jak miało to miejsce w Oradei.

Parkingi miejskie są płatne. W okolicy stoją parkometry, ale jest ich mało, przykładowo ze wspomnianego wyżej centrum handlowego do najbliższego parkomatu musielibyśmy przejść na druga stronę bulwarów.

Miła Pani, którą spytaliśmy o pomoc poleciła nam aplikacjęTPARK, którą my też Wam polecamy. Wystarczy szybko się zarejestrować, podpiąć kartę, podać numer rejestracyjny samochodu i już. Możecie płacić za parking. Należy wybrać miasto, strefę (Bulwary w Arad-to strefa 0) i za ile godzin płacicie. Jeżeli po tym czasie będziecie gdzieś dalej od auta, to wystarczy szybko dopłacić online, nie trzeba biec spowrotem do auta.

Przez tę aplikację można płacić też za winitety! Przypominam, że w Rumunii dostępna jest winieta jednodniowa, koszt to około 10 zł!

Co zobaczyć?

Prawosławna Katedra Świętej Trójcy (Catedrala Sfânta Treime)

Ta prawosławna katedra została zbudowana w latach 1994–2018, a zaprojektowana przez Ioana Hăpriana. Kamień węgielny pod jej budowę położył arcybiskup Timothy w listopadzie 1991 r. Obecnie pełni funkcję głównej katedry biskupstwa miasta. Katedra jest niezwykłą budowlą charakteryzującą się charakterystycznymi kopułami i bogato zdobionym wnętrzem, które bez wątpienia warto odwiedzić.

Ratusz w Arad

Jedną z wyróżniających się atrakcji w Arad jest Pałac Administracyjny, historyczny klejnot pochodzący z XIX wieku. Często określany jest jako cud architektury. Budowa tej niezwykłej budowli rozpoczęła się w 1872 roku i została ukończona w ciągu czterech lat. Wizjonerzy stojący za projektem ratusza chcieli, aby główny budynek administracyjny zajmował centralne miejsce w mieście.

Co ciekawe, obecna lokalizacja Pałacu Administracyjnego była wcześniej zajmowana przez miejską kopalnię soli. Po wybudowaniu pałacu obszar ten przeszedł znaczną transformację. W jego pobliżu przeprowadzono liczne renowacje, a miejski system tramwajowy został zmodernizowany. Stanowiło to znaczący kamień milowy w ewolucji Aradu, pozwalając miastu dotrzymać kroku innym szybko modernizującym się europejskim metropoliom.

Czerwony Kościół

Czerwony Kościół, jak można się domyślić, zawdzięcza swoją nazwę czerwonemu, polerowanemu wykończeniu z cegły na fasadzie. Budynek ten ma znaczenie historyczne i architektoniczne, służąc jako miejsce kultu dla Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Rumunii.

Zbudowany w 1906 roku w stylu gotyckim, Czerwony Kościół jest uderzającym cudem architektury, szczycącym się wysokimi iglicami, z których najwyższa osiąga wysokość 46 metrów.

Twierdza Arad – niedostępna dla zwiedzających

Ta rozległa twierdza znajduje się na lewym brzegu rzeki Mures w dystrykcie Subcetate, który kiedyś był miejscem dawnej granicy wojskowej między Imperium Habsburgów a Imperium Osmańskim. Początkowo pełniła funkcję garnizonu wojskowego i więzienia, a od 1999 r. została przekształcony w kwaterę główną Mieszanego Batalionu Rumuńsko-Węgierskiego.

Bazylika św. Antoniego

Kościół został zaprojektowany przez miejscowego architekta Milana Tabakovica i zbudowany w latach 1902–1904. Zastąpił on wcześniejszy kościół barokowy, który został zburzony na potrzeby tego ambitnego projektu.

Kościół prezentuje eklektyczny styl architektoniczny, łączący elementy neoklasycyzmu, baroku i renesansu. Główne wejście zdobią cztery imponujące kolumny ozdobione korynckimi kapitelami. Nad wejściem eksponowana jest replika Piety Michała Anioła.

Nad wejściem do świątyni przeczytać możemy w języku węgierskim –,,Házam az imádság háza”, co oznacza – ,,Dom mój jest domem modlitwy”, jest to fragment wersetu z Ewangelii św.Łukasza (19;46).

Teatr Klasyczny im. Ioana Slavici

Klasyczny Teatr Ioana Slavici jest kolejnym godnym uwagi zabytkiem w mieście, który warto odwiedzić, będąc w okolicy. Ten trzypiętrowy neoklasycystyczny budynek z XIX wieku jest poświęcony Ioanowi Slavici, jednemu z najbardziej znanych rumuńskich pisarzy i dziennikarzy z Arad.

Pałac Kultury

Pałac Kultury jest kolejnym ważnym budynkiem w mieście Arad, zbudowanym w latach 1911-1913. Obecnie w budynku mieści się kompleks muzealny i Państwowa Filharmonia.

Dom z kłódką

Tam nie dotarliśmy, bo to kawałek dalej od centrum, a my byliśmy z rodzicami Viktora, którzy byli juz zmęczeni. Piszemy, bo może będziecie mieli ochotę tam podejść.

Padlock House to zabytkowa budowla, a na jednym z jej narożników można odkryć zagłębienie mieszczące żelazną kłódkę. W przeszłości odwiedzający miasto rzemieślnicy, którzy przybywali do miasta, aby poznać sekrety swojego fachu, wbijali w to miejsce pamiątkowy gwóźdź przed opuszczeniem miasta. Budynek ten został pierwotnie zbudowany w 1815 r., a w połowie XIX wieku dobudowano do niego dwa dodatkowe piętra. Na przestrzeni lat jego fasada również ulegała różnym przeróbkom.

for.https://commons.wikimedia.org/

Pomnik bolesnej węgierskiej historii – Pomnik Męczenników Arad

W 1849 roku po upadku powstania węgierskiego przeciw Habsburgom (1848) w tym miejscu dokonano egzekucji na dowódcach powstania. Pod pomnikiem jest równiez ich zbiorowa mogiła. Miejsce znajduje się w sporej odległości od centrum.

Gdzie zjeść?

My z ręką na sercu polecamy Lento Café & Bistro, tam zjedliśmy lunch, porcje nie są ogromne, ale smak i kompozycja dań jest wyborna i mistrzowska przy umiarkowanych cenach. Do tego w ofercie jest mnóstwo pysznych lemoniad, koktajli, kaw i deserów, także lodowych.

Oprócz tego wokół bulwarów jest całe multum szybkich barów z pizzą na kawałki, pizzerii i ogólnie róznych wymysłów kręcącyh się wokół pizzy. Wydaje się, że Rumunii, szczególnie w Arad, głęboko wzięli sobie do serca swoje rzymskie pochodzenie 😉 Po drodze napotkacie też kilka piekarnio-cukierni Gigi (włoska nazwa zapewne znów nieprzypadkowa 😉 ) ze słodkimi rumuńskimi wypiekami.

Przejście graniczne

W 2024 Rumunia nie jest jeszcze w strefie Schengen. Niestety trzeba liczyć się z korkiem na przejściu granicznym. My podczas powrotu spędzilismy na granicy ponad godzinę. Przejście- Nădlac 2.

Na szczęście od 1 stycznia 2025 roku, Rumunia w zakresie lądowym wchodzi do strefy Schengen co będzie oznaczać podróz bez kontroli dla obywateli państ UE.

Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Subskrypcja

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *