Figurki Kolodki w Budapeszcie + mapa

Byliście kiedyś we Wrocławiu? Od kilkunastu lat rządzą tam krasnale! Jest to niebywała atrakcja dla dzieci i dorosłych, którzy umilają sobie zwiedzanie przy okazji kolekcjonując zdjęcia skrzatów złapanych w różnych codziennych czynnościach i pozach. Tak naprawdę chyba nikt juz nie wie ile dokładnie jest tych krasnali, bo każda firma może sobie takiego krasnala ufundować.

W Budapeszcie również mamy swoje małe figurki, które umilają spacerowiczom zwiedzanie. Są nawet mniejsze od wrocławskich krasnali przez co czasem naprawdę trudne do wypatrzenia. Również tutaj organizowane są całe wycieczki z przewodnikami, nie rzadko za pieniądze, na których szukacie ich wszystkich wspólnie z przewodnikiem.

W przeciwieństwie do Wrocławia, nie rządzi tutaj żadna konkretna postać, ale figurki zazwyczaj związane są w jakiś symboliczny sposób z miejscem, w którym stoją, komentując jakieś wydarzenie, obiekt lub osobę, niektóre jednak powstały “just for fun”.

Małe figurki z brązu są dziełem Mihály’a Kolodki, który jest obywatelem Ukrainy o węgierskich korzeniach, urodzonym w ukraińskim Użhorodzie w 1978 roku. Kołodko ukończył Lwowską Akademię Sztuk Pięknych w 2002 roku, gdzie studiował „rzeźbę monumentalną”. To dosyć przewrotny kierunek studiów w porównaniu z wielkością dzieł, które tworzy teraz.

Mini rzeźby powstają od 2010 roku i jest ich obecnie w Budapeszcie ponad 30.

MAPKA

Zapraszamy do skorzystania z mapki w celu lokalizacji figurek. W google wystarczy wpisać Kolodko Statues, ale wyświetla się tylko kilka najbardziej znanych lokalizacji. Na naszej mapce znajdziecie wszystkie! To pierwsza pełna mapka w języku polskim dla tych figurek ! Jedna znajduje się daleko od centrum, bo na lotnisku !

Poniżej nasze skromne, dotychczasowe zbiory

Trabant

Jeden z najbardziej charakterystycznych symboli epoki zimnej wojny, samochód Trabant, znajduje się po stronie Budy, pod mostem Małgorzaty. Wykonane wiosną 2022 roku dzieło Kołodki jest wykonane z wapienia i wzbogaca brzeg rzeki o nową możliwość zrobienia zdjęć.

Samochody Trabanty były najpopularniejszym modelem w Europie Wschodniej. Nawet jeśli ich produkcję zakończono w 1991 r., nierzadko można zobaczyć niektóre z tych małych samochodzików jeżdżących po ulicach Budapesztu, a widok w stylu retro przyciąga uwagę gości przyjeżdżających z zagranicy. Zainspirowane Sputnikiem, sowieckim satelitą, samochody Trabanty otrzymały przydomek „Trabi”.

Minifigurka Kołodki przedstawiająca samochód, który sam w sobie był „mini”, przedstawia nakręcaną zabawkę: zarówno samochód, jak i jego wersja zabawkowa były powszechne na Węgrzech w czasach sowieckich (a obecnie oba są popularne wśród kolekcjonerów).

Dracula

W parku miejskim, a konkretnie w zamku Vajdahunyad, znajduje się pomnik Drakuli. Pomnik ten przedstawia Bélę Lugosiego, urodzonego na Węgrzech aktora, który później stał się obywatelem amerykańskim i zyskał trwałą sławę dzięki kultowej roli hrabiego Draculi w horrorze z 1931 r., który stał się klasyką gatunku.

To wystarczyło, aby Kołodko stworzył w pobliżu kolejny hołd. Teraz znajdujemy nowy posąg hrabiego Drakuli czytającego książkę. Fabuła nie mówi nam, o czym jest książka, ale na kołnierzyku widnieje podpis Kołodki.

Balonowy piesek z jego kością-Libido

Pomiędzy żelaznymi słupkami płotu w pobliżu restauracji Corso przy Moście Łańcuchowym znajduje się Libido, balonowy pies będący hołdem dla artysty Jeffa Koonsa, znanego również ze swoich balonowych zwierząt i nadmuchiwanych rzeźb.

Deskorolka

23 października 2022 roku Kołodko umieścił minifigurkę dwóch butów na deskorolce przy nowym budynku Muzeum Etnograficzneg. 23 października to święto narodowe upamiętniające rewolucję 1956 roku przeciwko reżimowi sowieckiemu.

Podczas rewolucji mieszkańcy Budapesztu zburzyli ogromny pomnik Stalina, który stał na placu przy Parku Miejskim. Buty Stalina, jako jedyna część pomnika, która „stawiła opór” rewolucji, pozostały symbolem reżimu komunistycznego na Węgrzech, a miejsce to przez lata nazywano „Placem Butów”. Symbol czegoś upartego, czegoś, co zdaniem ukraińsko-węgierskiego artysty powróciło w ostatnich latach pod inną nazwą.

Są dwa buty, jeden na przeszłość (Stalin) i jeden na obecny ucisk. Z mini butów wystają kości: z jednej strony symbol konieczności wycięcia systemu, który doprowadził do obecnej wojny, z drugiej nawiązanie do popularnej gry wideo „Among Us”. Buty są na deskorolce, bo nowe muzeum, otwarte w maju 2022 roku, ma kształt rampy dla deskorolek.

Miś Jasia Fasoli-Brexit

Ponieważ Wielka Brytania ostatecznie opuściła Unię Europejską po przedłużającym się okresie odstąpienia, Kołodko zdecydował, że wszyscy potrzebujemy odrobiny pocieszenia jego najnowszym dziełem, Brexitem.

Zawieszony na ścianie dawnej ambasady brytyjskiej przy Harmincad utca, ten miś będzie dla większości natychmiast rozpoznawalny jako ukochany miś Fasoli. W czasach, w których powstają podziały, może to pomóc w zapewnieniu odrobiny pocieszenia rozbitemu związkowi.

Żaba Kermit

Spotkać można go przy Szabadság tér (Plac Wolności). Stworzono go na upamiętnienie tego, że zabie udka stały sie popularne na Węgrzech pod koniec XIX wieku, ale bez strachu, teraz jest przez wszystkich uwielbiany i nikt nie ma zamiaru go zjadać. Zimą czasem zostaje opatulony małym szaliczkiem.

Siekierka

Plac Wolności od dawna jest polem ideologicznej bitwy, a kontrowersyjne pomniki ze wszystkich epok politycznych w historii Węgier stoją tam ramię w ramię. Kołodko odważnie włączył się do walki w 2019 r. ze swoją minifigurką Uszanką (rosyjska czapka, krytykując rzekome utrzymujące się wpływy rosyjskie na język węgierskiej polityki.

Niestety, jeden ze skrajnie prawicowych polityków nie przyjął tego zbyt łaskawie, niszcząc pomnik toporem i wrzucając go do Dunaju. Rzeźbiarz odpowiedział stworzeniem figurki siekiery na upamiętnienie tej agresji.

Wszystkie historie poznaliśmy dzięki tej stronie-jest tam w jęz. angielskim pełen spis wszystkich figurek, historii i adresów

https://budapestflow.com/hidden-mini-statues-budapest

Zapraszamy też na instagrama artysty Kolodki:

https://www.instagram.com/p/BjiAj2PgI5n

A czy Wy wiedzieliście o tej atrakcji i czy może macie jakieś swoje znaleziska?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *