Ostrzyhom (węg. Esztergom) – węgierski Watykan

Bazylika Ostrzyhomska jest uznawana za jedną z największych bazylik w Europie, rozmachu dodaje jej fakt, że wzniesiono ja na wzgórzu co potęguje jej wielkość i widoczność. Bliskość Dunaju dodaje uroku.

Sam Ostrzyhom, czy po węgiersku – Esztergom leży w północnej części kraju, dokładnie na północny-zachód od Budapesztu, zaledwie 70-80 km od stolicy państwa. Z Budapesztu dojedziecie tam w około godzinę samochodem. Może być to dobry cel jednodniowej wycieczki z Budapesztu, podczas dłuższego pobytu na Węgrzech, bez potrzeby noclegu.

Pod koniec artykułu znajdziecie informację jak dojechać do Ostrzychomia pociągiem.

Po drugiej stronie rzeki leży już Słowacja i miasto Štúrovo, które w zasadzie jest przedłużeniem Ostrzyhomia, ze swoją liczną mniejszośćia, a raczej większością mieszkańców pochodzenia węgierskiego.

Miasto Štúrovo, to po wegiersku Parkany – tę nazwę znać możecie już z historii, o której wspomnimy w dalszej części artykułu, z BARDZO WAŻNYM polskim akcentem.

Szczypta historii miasta

Esztergom, jest jednym z najstarszych miast Węgier.

Teren miasta już w czasach prehistorycznych był uznawany za teren zamieszkany. W czasach rzymskich na miejscu dzisiejszego miasta odnaleziono osadę zwaną Salvio Mansio, gdzie Rzymianie zbudowali zamek zwany Solva

W X wieku, po przybyciu Węgrów na te tereny stało się jednym z kluczowych miast węgierskich, a od 1000 roku było siedzibą arcybiskupów węgierskich. To tam, w 1001 roku, król Stefan I koronował się na pierwszego króla Węgier, a Esztergom zyskało miano religijnego centrum kraju. W średniowieczu miasto było również jednym z ważniejszych ośrodków politycznych, a w XIII wieku zamek esztergomski stał się rezydencją królewską.

Po zniszczeniach podczas tureckich najazdów w XVI wieku, Esztergom utraciło znaczenie polityczne, lecz w XIX i XX wieku ponownie stało się ważnym punktem na mapie Węgier, zachowując bogate dziedzictwo kulturowe, w tym słynną bazylikę.

Co zobaczyć?

BAZYLIKA OSTRZYHOMSKA, A DOKŁADNIEJ – Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha

Bazylika w Esztergom, zbudowana w latach 1822-1856, jest największym kościołem na Węgrzech i jednym z największych w Europie Środkowej. Została zaprojektowana przez architekta Józsefa Hild’a i jest siedzibą arcybiskupa Esztergomu, co czyni ją głównym ośrodkiem kościelnym Węgier.

Wnętrze bazyliki zachwyca m.in. przepięknymi freskami, mozaikami oraz monumentalnym ołtarzem. W 1956 roku została częściowo zniszczona przez pożar, ale po odbudowie powróciła do swojej pierwotnej chwały.

Obecnie od 2019 roku trwa remont bazyliki, który obejmuje m.in. renowację wnętrza oraz elewacji budynku i którego ,,ofiarą” się staliśmy. Podczas naszej wizyty wewnątrz nadal stały rusztowania, a dodatkowo właśnie w miesiącu styczniu (2025 r.) zamknięty jest również skarbiec i krypta, a także balkon widokowy. Prace miały/ mają trwać do 2025 roku, ale najwidoczniej jeszcze się nie skończyły.

Od lutego (2025) ma być otwarty ponownie balkon widokowy, skarbiec i krypta.

Samo wejście do wnętrza (przynajmniej teraz) jest darmowe, można pooglądać rusztowania, a za wejście na wspomniany wyżej punkt widokowy, do skarbca i do krypty bilet łączony dla osoby dorosłej kosztuje 3900 HUF – 40 PLN. Można też kupić bilet dzielony na tylko jedną z atrakcji.

POMNIK KORONACJI ŚWIĘTEGO STEFANA

Pomnik koronacji Świętego Stefana w Esztergom stoi przy bazylice i upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Węgier – koronację pierwszego króla Węgier, Świętego Stefana. Pomnik został odsłonięty w 2000 roku, z okazji obchodów Millenium Węgier, a jego autorami są rzeźbiarze József Sárközi i József Fekete.

Monument przedstawia moment koronacji Stefana I, kiedy otrzymuje on koronę królewską z rąk papieża Sylwestra II. Pomnik symbolizuje początek państwowości węgierskiej i przyjęcie chrześcijaństwa, które miało kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju kraju. To miejsce jest ważnym punktem pielgrzymkowym i turystycznym, będąc świadkiem nie tylko historycznym, ale i religijnym.

POLSKIE TABLICE

W bazylice w Esztergom oraz w jej okolicach znajdują się tablice pamiątkowe upamiętniające polski wkład w historię tego miejsca. Jedną z nich jest tablica poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II, który odwiedził Esztergom w 1996 roku. W miejscu tym znajduje się również tablica pamiątkowa dedykowana związkowi między Węgrami a Polską, przypominająca o bliskich relacjach między oboma narodami oraz pomocy udzielonej Polakom przez Węgrów w trakcie II wojny światowej.

Jedną z ważnych tablic pamiątkowych przy bazylice w Esztergom jest ta, która upamiętnia postać św. Wojciecha, patrona Polski. Tablica ta została odsłonięta w 2003 roku z inicjatywy Polski, jako wyraz szacunku dla św. Wojciecha, który związany jest zarówno z historią Polski, jak i Węgier. Święty Wojciech, który był biskupem praskim, miał również duże znaczenie dla misji chrystianizacyjnej w Europie Środkowej. W 997 roku, na zaproszenie węgierskiego króla Stefana I, św. Wojciech przybył na Węgry, gdzie wspierał misję chrystianizacyjną. Tablica w Esztergom przypomina o tym ważnym wydarzeniu w historii obu krajów.

ZAMEK

Historia zamku sięga IX wieku, kiedy to był jednym z głównych ośrodków władzy na Węgrzech, a później stał się rezydencją królów węgierskich. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, zwłaszcza w średniowieczu, ale w XVI wieku, po tureckich najazdach, uległ poważnym zniszczeniom. Dziś zamek jest częściowo ruiną, jednak zachowały się fragmenty murów i baszt, a na jego terenie mieści się muzeum, które prezentuje historię miasta i regionu.

Tym razem odpuściliśmy sobie wejście na teren zamku, bo czekał nas spory spacer, o którym niżej.

MOST MARII WALERII

Most Marii Walerii w Esztergom to historyczna konstrukcja łącząca Węgry z Słowacją, przecinająca rzekę Dunaj. Został otwarty w 1895 roku i nazwany na cześć Marii Walerii, córki cesarza Franciszka Józefa I. Most ma długość 502 metrów i był przez wiele lat jedynym mostem łączącym oba brzegi Dunaju w tej okolicy. Został zniszczony w czasie II wojny światowej, ale po odbudowie w latach 2001-2004, ponownie stał się ważnym punktem komunikacyjnym i symbolicznym mostem przyjaźni między Węgrami a Słowacją.

DWA POMNIKI JANA III SOBIESKIEGO

W 1683 roku, po wygranej nad Turkami pod Wiedniem, Sobieski skierował się w kierunku Ostrzychomia, aby i to miasto oswobodzić z rąk osmańskiej okupacji trwającej juz ponad wiek. Do głównych starć doszło pod Parkanami, czyli dokładnie pod dzisiejszym słowackim Štúrovem,sąsiadującym z Ostrzyhomiem przez rzekę.

Dzisiaj, po stronie słowackiej jak i węgierskiej stoją dwa pomniki upamiętniające to wydarzenie i polskiego, bohaterskiego króla.

Pierwszy po stronie węgierskiej przedstawia orła z koroną na głowie, a drugi po stronie słowackiej już samego Sobieskiego na koniu.

Węgierski pomnik znajduje się na Bulwarach Sobieskiego, pod Bazyliką, a słowacki, dokładnie po drugiej stronie rzeki w podobnym miejscu. Z węgierskiego do słowackiego pomnika jest dokładnie 1,5 km pieszo przez Most Walerii, wspomniany wyżej, łączący oba państwa. Warto wybrać się na taki dłuższy spacer lub ewentualnie podjechać na słowacką stronę autem.

Z mostu podziwiać można znowu piękny widok na Bazylikę.

węgierski pomnik Sobieskiego:

słowacki pomnik Sobieskiego:

TERMY

Aqua Island Esztergom to popularny kompleks rekreacyjny, znajdujący się zaraz przy bazylice, który oferuje szeroki wybór atrakcji wodnych dla całej rodziny. Możecie połączyć zwiedzanie bazyliki z relaksem w termach !

My nie mieliśmy jeszcze okazji ich odwiedzić i tym razem dłuższy pobyt nie był możliwy, ale mam nadzieję, że wkrótce to nadrobimy. Pozytywne opinie do tego zachęcają.

Znajduje się tam wiele basenów, w tym baseny termalne, baseny dla dzieci, a także zjeżdżalnie i jacuzzi. Kompleks posiada również strefę wellness, gdzie goście mogą korzystać z saun, łaźni parowych oraz różnorodnych zabiegów relaksacyjnych. Aqua Island oferuje różne rodzaje biletów, w tym bilety standardowe, które dają dostęp do wszystkich basenów i atrakcji, a także bilety VIP, które obejmują dodatkowe usługi, takie jak korzystanie z prywatnych stref relaksu. Bilety można zakupić zarówno w kasach obiektu, jak i przez internet, co ułatwia planowanie wizyty.

Parkingi

Na poniższym parkingu staliśmy, bezpośrednio pod wzgórzem zamkowym i bazyliką. Płaci się z góry 1000 HUF na cały dzień (11 PLN). Płatne TYLKO gotówką. Jest budka, z której pracownik pobiera od Was opłatę.

Adres: Esztergom, Iskola u., 2500

Drugi parking leży bezpośrednio przy wejściu do bazyliki, ale jest dużo droższy, bo ZA GODZINĘ zapłacić musicie 500 HUF ! Do poboru pieniędzy stoi parkometr. Jest on przeznaczony głównie dla busów i autokarów wycieczkowych, chociaz kiedy tam byliśmy, stały zwykłe auta osobowe.

Adres:Esztergom, Szent István tér 7-15, 2500

Trzeci parking znajduje się przy Moście Walerii. Szczerze, to nie widzielismy żadnych parkometrów, prawdopodobnie jest darmowy. Tak mówi też GOOGLE. Jest dosyć mały, ale kiedy tam byliśmy, było sporo miejsc.

Adres: Esztergom, Nagy Duna stny. 1, 2500

Jak dojechać do Ostrzyhomia pociągiem z Budapesztu?

Aby dojechać z Budapesztu do Ostrzyhomia pociągiem, należy udać się na dworzec kolejowy Nyugati Pályaudvar (Dworzec Zachodni) w Budapeszcie, skąd odjeżdżają pociągi do Ostrzyhomia. Podróż trwa zwykle około 1 godziny, w zależności od wybranego połączenia. Pociągi kursują regularnie, a bilety można kupić na dworcu lub przez internet.

Tutaj mała uwaga, dworzec kolejowy w Ostrzhomiu jest spory kawałek od Bazyliki, około 2,5 km pieszo, liczcie się z tym planując swoją wycieczkę. Samo miasto ma 30 tysięcy mieszkańców, na komunikację miejską nie ma co liczyć.

Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Subskrypcja
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *