20 km na północ od Szeged (pol. Segedyn) znajduje się średniowieczna osada Ópusztaszer, w której obecnie mieści się Park Węgierskiego Dziedzictwa.
Adres: Ópusztaszer, Szoborkert tanya 68., 6767 / Ópusztaszer Heritage Park
Narodowy Park Dziedzictwa Ópusztaszer jako pomnik narodowy ma ogromne znaczenie w historii Węgier. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc dziedzictwa kulturowego, otoczone wspaniałą przyrodą.
Został założony w 1982 roku i jest najbardziej znany z tego, że znajduje się w nim Feszty Panorama , (coś jak nasza Panorama Racławicka we Wrocławiu), cyklorama autorstwa Árpáda Feszty’ego i jego asystentów, przedstawiająca początek węgierskiego podboju Kotliny Karpackiej w 895 roku.
Obraz ukończono w 1894 roku, z okazji 1000. rocznicy wydarzenia.
fot.Bodrogi Attila/Promenda24.hu
W parku znajdują się również różne wystawy wewnętrzne i zewnętrzne, skupiające się na archeologicznej i etnograficznej historii starożytnych i wczesnonowożytnych Węgier w sposób wciągający i angażujący.
Wybraliśmy się tam podczas naszego ostatniego pobytu w Szeged – 2 listopada. Kilka wystaw było już zamkniętych ze wzgledu na zbliżający się zimowy sezon, ale udało nam się zobaczyć to co najważniejsze i zapraszamy Was na spacerek po parku.
Warto tu nadmienić, że park w tym sezonie zimowym zamknięty jest od 2 grudnia 2024 roku do 4 lutego 2025 roku.
Na zwiedzanie całego kompleksu razem z oglądaniem filmów i Panoramy, należy zarezerwowac sobie 3-4 godzinki.
Parking
Na początek najważniejzsze info dla wszystkich kierowców, spory, darmowy parking znajduje się dokładnie w miejscu zaznaczonym poniżej na mapce.
Bilety i filmy 3D
Do wyboru są trzy rodzaje biletów.
- Wejście na wystawy zewnętrzne czyli do Parku
- Wejście na wystawy zewnętrzne i do Rotundy oglądać Panoramę Feszty’ego
- Wejście do Parku, do Rotundy i na film 3d o historii Węgier i klasztorze Szer oraz jego ruinach.
W każdym wypadku cena jest nieco inna. Standardowy bilet dla osoby dorosłej kosztuje (2024):
- 3900 HUF / 40 PLN sam park (26-26 lat) 1950 HUF / 20 PLN w przypadku zniżki studenckiej lub uczniowskiej (ale nie wiem czy uwzględniają obcokrajowców) 0 HUF dzieci do lat 6
- 4400 HUF / 45 PLN park i rotunda (każdy powyżej 6 roku życia) 3960 HUF / 40 PLN bilet rodzinny, 2 os. dorosłe i dwoje dzieci Nie jest niestety napisane jak rozkłada się koszt jesli dziecko jest jedno, nie jest tez sprecyzowane czy to cena za cała czwórkę czy od osoby, ale chyba od osoby. 0 HUF dzieci do lat 6
- 4900 HUF / 50 PLN park, rotunda i filmy (każdy powyżej 6 roku życia) 4410 / 45 PLN bilet rodzinny , 2 os. dorosłe i dwoje dzieci Nie jest niestety napisane jak rozkłada się koszt jeśli dziecko jest jedno, nie jest też sprecyzowane czy to cena za cała czwórkę czy od osoby, ale chyba od osoby.
Jeżeli jesteście całą rodziną to odpuśćcie sobie filmy 3D. Są one po węgiersku i dostaje się audio tłumaczenie, ale nie ma go w języku polskim jeśli dobrze pamiętam. Chyba, że Wasze dzieci biegle rozumieją już angielski to ok.
Na film wejść można raz na 30 min. Na sali jest mały ekran, który wyświetla najpierw film o klasztorze, który trwa około 10 minut. Drugi trwa około 15 minut jest animowany w technice 3D, przyjemnie się go ogląda, a nawet wzrusza, przedstawia historię państwa wegierskiego od przybycia pierwszych osadników do czasów współczesnych. Dla osób dorosłych, indywidualnych, to fajne uzupełnienie pobytu. Zakładam, że jesteście tam właśnie po to aby trochę poczuć węgierskiego ducha.
Panorama Feszty’ego
Do Panoramy zwiedzający wpuszczani są raz na godzinę.
My z Viktorem najpierw obejżeliśmy filmy, a potem mieliśmy jeszcze chwilę czasu na krótki spacerek w pobliżu Rotundy.
Gdy nadeszła godzina wejścia do Panoramy, zostaliśmy wpuszczeni do środka.
W oczekiwaniu na wejście.......
W punkcie centralnym rotundy przygotowane są opisy w wielu językach. Jest tez dostępny opis w języku polskim !
Wystawie towarzyszą efekty świetlne i muzyczne, które kierują obserwujących na kolejne części obrazu.
fot. FB : Visit Hungary
Pomnik Árpád’a
To najważniejszy węgierski symbol znajdujący się w Ópusztaszer. Historycy wierzą, że to właśnie tutaj po podboju ziem rozbił swój namiot wraz z innymi plemiennymi przywódcami legendarny Árpád i przez 34 dni ustalał z nimi prawa panujące w nowo powstałym państwie. Wydarzenie tu uważa się za pierwszy ”sejm”/zjazd Parlamentu w historii Węgier.
Budowa pomnika uchwalona została pod koniec XIX wieku w tysięczną rocznicę wspomnianych wyżej wydarzeń.
Pomnik jest wspólnym dziełem rzeźbiarza Ede Kallósa i architekta Gyuli Berczika. Widzimy przywódcę patrzącego w dal w pozycji siedzącej z szablą w dłoni. Rzeźbiarz uwiecznił moment, kiedy Árpád wraz z przywódcami rozbił w tym miejscu namiot i na 34 dni ustalał zwyczajowe prawa panujące w państwie. Árpád siedzi tutaj samotny, samotny i patrzy w dal. Za nim Wschód, przed nim Zachód, a jego oczy zwrócone są na południowy zachód, jakby patrząc w przyszłość, w stronę „Wiecznego Miasta”, Rzymu.
Ruiny Klasztoru
Klasztor rodu Bor-Kalán został zbudowany w XII wieku i był niegdyś najbogatszą i największą instytucją klasztorną Wielkiej Równiny. Ruiny odkopano w drugiej połowie XX wieku, a prace wykopaliskowe rzucające światło na codzienne życie mieszkańców klasztoru benedyktynów trwają do dziś.
Dom i Ogród Roślin leczniczych
Na pewno fajne miejsce, ale w trakcie naszego pobytu było zamknięte. Można było tylko zaobserwować przekiwtnięte zioła w ogrodzie. Budynek był zamknięty, w środku podobno można nabyć różne produkty kosmetyczne i lecznicze na bazie ziół.
Jurty Csete
Niestety ze względu na ich stan techniczny podziwiać można je jedynie z zewnątrz, co jest smutne.
Budynki przypominające jurtę zaprojektowali György Csete, twórca węgierskiej architektury organicznej i Jenő Dulánszky.
Podobnie jak starożytne jurty, również te pawilony otwierają się na niebo. Dekoracje dachów kopuł, chorągiewki kościelne wykonane przez artystę tekstylnego Ildikó Csete oraz motywy ławek rzeźbione przez Istvána Nagy’ego inspirowane były elementami dekoracyjnymi sztuki złotniczej z czasów podboju.
Park Nomadów
Równiez zamknięty podczas naszego pobytu, dokładnie od 1 listopada do 31 marca ze względu na sezon zimowy.
W sezonie letnim odbywają się tam pokazy koni oraz treningi łucznicze.
Posągi i pomniki
Poza wspomnianym wcześniej pomnikiem Árpád’ a w całym kompleksie nie brakuje innych pomników i posągów nawiązujących do dziedzictwa kulturowego Węgier. Sami popatrzcie.
Skansen
Po Rotundzie to była dla nas najlepsza i najbardziej interesująca atrakcja. Spójrzcie tylko na zdjęcia. Jest ich sporo, ale nie mogliśmy się zdecydować, które najlepsze.
Kolekcja folkloru plenerowego prezentuje styl życia i architekturę ludową folwarków i miast południowej Wielkiej Niziny Węgierskiej na początku XX wieku. Odwiedzający mogą zapoznać się z charakterystyką nieruchomości w miastach regionu.
Wystawa w Ópusztaszer imituje prawdziwą osadę, dlatego znajdziecie tu kaplice, cmentarz, młyn, pocztę, urząd, szkołe czy zwykłe chałupy z zagrodami, a w nich prawdziwe zwierzęta.
Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Subskrypcja
Leave a Comment