Termy Lukács należą do Wielkiej Piątki najważniejszych budapesztańskich łaźni, chociaż ustepują popularnością termom Széchenyi, Gellerta czy choćby termom Rudas. Jednak jeszcze przed ukończeniem term Gellerta były to najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane termy przez lokalsów, ważny ośrodek życia społecznego węgierskiej stolicy.
Dzisiaj według nas stanowią świetną opcję budżetową, leżącą w ścisłym centrum, dla osób, którym zależy na spokoju, braku tłumów, tanim bilecie i niekoniecznie instagramowych zdjęciach. Jeżeli byliście już w Termach Széchenyi lub Gellerta, to na kolejną wizytę wybierzcie Termy Lukács. W naszej recenzji powiemy Wam czemu warto.
Historia
Źródło z gorącą wodą znajdujące się w miejscu dziejszych Term Lukács znane było już za czasów Rzymian zamieszkujących te tereny. W XVI wieku pierwsze łaźnie wybudowane w tym miejscu zostały przez Osmanów, którzy okupowali tereny dzisiejszych Węgier przez ponad 100 lat.
Uzdrowisko w dzisiejszym kształcie postawione zostało pod koniec XIX wieku. Wybudowano hotel zdrojowy, łaźnię borowinową, łaźnię ludową,nowoczesne zakłady medycyny ludowej i baseny. Kompleks został otwarty w 1895 roku.
Do czasu otwarcia Łaźni Gellerta była to najnowocześniejsza i najpopularniejsza łaźnia w Budapeszcie, do placówki przyjeżdżało wielu pacjentów z zagranicy. Wtedy też utrwalił się zwyczaj, że wyleczeni pacjenci wieszali na budynku marmurowe „tabliczki wdzięczności”, których większość uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Pozostałe tabliczki wmurowano w ścianę budynku podczas remontu na przełomie XX i XXI wieku.
Lokalizacja i Jak się Tam Dostać
Budapeszt II. dzielnica , w dzielnicy Felhévíz , w pobliżu brzegów Dunaju.
Oficjalny adres: 1023 Bp., Frankel Leó utca 25–29.
Termy nie posiadają wydzielonego parkingu dla gości.
Baseny i Ich Właściwości Lecznicze
Łaźnie Św. Łukasza oferują szeroki wybór basenów termalnych, z których każdy ma inne temperatury i właściwości zdrowotne. Woda mineralna pochodzi z naturalnych gorących źródeł i jest znana z właściwości terapeutycznych, które pomagają w relaksacji, poprawie krążenia oraz łagodzeniu bólów stawów. Oto przegląd dostępnych basenów:
Baseny wewnętrzne termalne: Te 3 baseny stanowią serce kompleksu spa, z temperaturą wody w zakresie 32°C do 40°C. Ciepła woda pomaga rozluźnić mięśnie, poprawić krążenie krwi i złagodzić przewlekły ból.
Znajduje się tu łaźnia parowa z małym basenem z zimną wodą o temperaturze 24°C. Z architektonicznego punktu widzenia okrągły basen o temperaturze 40°C przywołuje atmosferę łaźni tureckich.
Zewnętrzne baseny pływackie: część zewnętrzna podzielona jest na dwie odrębne strefy, w pierwszej strefie znajdują się dwa pływackie baseny o głębokości od 1,3m do 1,8 m. Jeden basen ma 22°C , a drugi 26°C. Miłym dodatkiem są masażery w cieplejszym basenie pływacki, przy jego płytszej stronie.
Zewnętrzne baseny wypoczynkowe: druga część zewnętrznych basenów to baseny wypoczynkowe (temperatura wody 32–33°C) połowa basenu to jacuzzi z rwącą rzeka płynącą dookoła, natomiast druga częśść basenu wyposażona jest w podwodne bąbelki masujące, masażery karku karku, łóżka bąbelkowe.
Sauny i Usługi Wellness
Strefa saun w łaźniach Św. Łukasza jest rozbudowana, z wieloma opcjami dostosowanymi do różnych preferencji:
- Sauna fińska: Najpopularniejsza sauna, znana z suchego ciepła. Temperatura może sięgać 90°C i pomaga w detoksykacji oraz poprawie kondycji skóry.
- Sauna na podczerwień: Dla łagodniejszego doświadczenia, sauna na podczerwień wykorzystuje światło, które generuje ciepło, poprawiając krążenie krwi i relaksując mięśnie przy niższych temperaturach (około 45°C do 55°C).
- Łaźnia parowa: Łaźnia parowa zapewnia wilgotne środowisko, idealne dla osób preferujących niższe temperatury. Wilgotne powietrze pomaga oczyścić układ oddechowy i nawilżyć skórę.
- Izba solna: To unikalna sauna, która oferuje terapeutyczne leczenie solą, korzystne dla układu oddechowego, problemów skórnych i ogólnego zdrowia.
Wymagania wiekowe
Dzieci poniżej 14 roku życia nie mogą korzystać z wewnętrznych basenów z wodą leczniczą, mogą za to korzystać z pływackich, o ile umieją pływać i wypoczynkowych zewnętrznych z masażerami, jacuzzi i rwącą rzeką.
Ceny Biletów
Ceny biletów do Łaźni Św. Łukasza różnią się w zależności od rodzaju dostępu oraz pory dnia. W 2025 roku standardowy bilet dla dorosłych na wejście do kompleksu na cały dzień od poniedziałku do piątku kosztuje około 5100 HUF(ok. 52 PLN), w weekendy 5500 HUF (ok. 55 PLN). W cenie obowiązuje wstęp do niektórych saun.
Pełne wejście do Sauna World kosztuje dodatkowe 1300 HUF (14 PLN) i trzeba o tym wspomnieć przy kasie.
Kabina (w ktorej spokojnie zmieszczą się rzeczy dwóch osób) to koszt dodatkowych 1000HUF (ok. 10 PLN). Dostajecie wtedy ”zegarek” w innym kolorze.
W cenie standardowej jest jedynie szafka bez ogólnodostępnych przebieralni. My jak zawsze polecamy wykupić chociaz jedna kabinę na dwie osoby.
Jak widzicie ceny są bardzo w porządku w porównaniu z cenami w Termach Széchenyi czy Gellerta
Pełny cennik na poniższej stronie:
https://en.lukacsfurdo.hu/prices
Godziny Otwarcia
Codziennie od 7:00 do 19:00
Kasy zamykane są na godzinę przed zamknięciem. Baseny należy opuścić na 20 minut przed zamknięciem.
W każdy wtorek i środę łaźnie czynne są do godziny 20 (do odwołania).
Świat Saun czynny jest od godziny 14:00 w dni powszednie oraz przez całe godziny otwarcia w weekendy i święta.
Kawiarnie i Przekąski
Chociaż Łaźnie Św. Łukasza nie oferują dużego centrum gastronomicznego, posiadają kilka małych kawiarni, w których można zjeść lekkie przekąski, napić się napojów i skosztować tradycyjnych węgierskich ciast. Główna kawiarnia serwuje gorące i zimne napoje, kanapki oraz świeże owoce, co czyni ją wygodnym miejscem na odpoczynek po długiej kąpieli.
Nasza Recenzja
Na termy Lukacs wybraliśmy się w styczniową sobotę, po 10:00 rano byliśmy na miejscu. Nie są to tak duże termy jak Széchenyi, ale nie ma co narzekać, spędziliśmy tam miłe 3 godziny.
Dzikich tłumów nie było, ale pusto też nie, powiedziałabym, że tak w sam raz i nie było problemu aby dostać się do jakiegokolwiek basenu, nawet tych małych wewnętrznych. Do Lukacs chodzi dużo lokalsów, nie są one aż tak bardzo popularne wśród turystów, więc jeśli chcecie więcej spokoju, to będzie dobry kierunek. Praktycznie puste były oba baseny pływackie, jeżeli lubicie popływać, to bedzie dla Was raj. Zwłaszcza, że baseny stopniowo zwiększają swoją głębokość, są odpowiednie dla super pływaków jak i tych mniej zaawansowanych.
Tanie bilety to również ogromny plus, bo za około 50 zł możecie w termach siedzieć cały dzień ! Niektóre miejskie baseny w Polsce bywają droższe.
Następny plus to duzy wybór saun oraz masażery w basenie wypoczynkowym i spore jacuzzi. O saunach Wam nic nie powiemy, bo zazwyczaj z nich nie korzystamy, ale masażery i mozliwość skorzystania z nich bez kolejki, jak to bywa w innych obiektach, była miłym dodatkiem.
Do minusów można na pewno zaliczyć to, że budynek zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz potrzebowałby kompleksowego remontu. Odpadający tynk ze ścian na zewnątrz lub poczerniałe, brudne ściany czasem przygnębiają. Sanitariaty również są przestarzałe i proszą o remont, chociaż w całym obiekcie jest czysto, tak samo jak w basenach.
Jeżeli wybieracie się do Budapesztu i do term pierwszy raz w życiu, to dla lepszego pierwszego wrażenia polecamy sztandarowe Széchenyi, Gellerta lub Rudas, ale na kolejną wizytę będą w sam raz, aby spędzić miło czas w spokoju, tanio, bez tłumów. Z samego doświadczenia termalnego nic nie stracicie.
Nasza ocena: 7/10
Pijalnia Wody
Przy samym wejściu do term funkcjonuje też pijalnia wody, niestety otwarta jedynie w środy i piątki od 11:00 do 18:00 !
Po więcej recenzji węgierskich term zapraszamy do zakładki TERMY I AQUAPARKI – odnośnik poniżej
TERMY I AQUAPARKI
Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Subskrypcja
Jeśli doceniacie to co robimy, jeżeli uważacie naszą pracę za przydatną, a chcielibyście nam postawić wirtualną kawę to serdecznie zapraszamy na nasz profil na buycoffee
https://buycoffee.to/komuwdrogetemuczasnawegry
Jeżeli natomiast chcielibyście wesprzeć nas na dłuższą metę, regularnie, raz w miesiącu, jedną wybraną przez Was kwotą i zostać naszymi patronami to zapraszamy poniżej
(można zrezygnować w każdym momencie).
https://patronite.pl/komuwdrogetemuczasnawegry
One response to “Termy Lukács (św. Łukasza) w Budapeszcie”
-
Świetna podpowiedź, wybieramy się rodzinnie na Wielkanoc i szukaliśmy troszkę tańszych term. Wypróbujemy na pewno, szczególnie, że te termy są bardzo blisko naszego apartamentu. Dzięki
Leave a Comment