Boże Narodzenie na Węgrzech to czas pełen ciepła, tradycji i radosnych obchodów. Bogate w historię i kulturę, węgierskie tradycje świąteczne łączą religijne zwyczaje z unikalnymi regionalnymi obyczajami, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Od pysznych potraw po czarującą folklorystykę, węgierskie tradycje bożonarodzeniowe oferują niezapomniane przeżycia zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Adwent: Początek Okresu Świątecznego
Węgierski okres świąteczny rozpoczyna się od Adwentu, czterech tygodni przed Wigilią. Węgrzy obchodzą Adwent, zapalając świeczki na wieńcu adwentowym. Tradycja ta symbolizuje oczekiwanie na narodziny Chrystusa i jest czasem refleksji, przygotowań i rodzinnego spędzania czasu. W wielu węgierskich domach używa się także kalendarzy adwentowych, w których dzieci każdego dnia otwierają kolejne okienko, by znaleźć mały upominek lub słodycz.
Dzień Świętego Mikołaja: 6 grudnia
Przed rozpoczęciem głównych obchodów Bożego Narodzenia, Węgrzy celebrują Dzień Świętego Mikołaja, który przypada 6 grudnia. Zgodnie z węgierskim folklorem, dzieci przygotowują swoje buty wieczorem, a Święty Mikołaj (Mikulás) napełnia je drobnymi prezentami, słodyczami i owocami, jeśli były grzeczne. Niesforni mogą znaleźć w butach tylko gałązkę (zwaną “virgács”)! Ta tradycja jest wstępem do świątecznych obchodów i wprowadza w radosny nastrój na cały okres świąteczny.
Jarmarki i…… Ptasie Mleko
Węgry jak i inne państwa europejski słyną z bożonarodzeniowych jarmarków, ale dzisiaj nie o tym. Oryginalnym przysmakiem jaki możecie skosztować na węgierskich jarmarkach poza langoszami i kurtoszkołaczami jest…..Ptasie Mleko, czyli Madártej. Nie, nie wedlowska pianka, ale Ptasie Mleko do picia.
Ptasie mleko to deser pochodzenia francuskiego , będący waniliowym koktajlem mlecznym zawierającym knedle bezowe ubite z białek . Bardzo popularny na Węgrzech !
Wigilia Bożego Narodzenia: Serce Węgierskich Świąt
Wigilia Bożego Narodzenia, czyli Szenteste, to najważniejszy dzień świątecznego okresu na Węgrzech. To czas, który spędza się w gronie rodziny, a także moment, w którym tradycyjnie dekoruje się choinkę. W wielu węgierskich domach rodziny uczestniczą w Pasterce (Éjféli mise), czyli mszy o północy, by uczcić narodziny Chrystusa.
Wigilia to również czas wyjątkowej kolacji, która zazwyczaj zaczyna się od zupy rybnej (halászlé), a potem serwowane są różne dania, w tym gołąbki (töltött káposzta) i pieczone mięsa np. kaczka lub indyk.
Węgrzy uwielbiają również beigli, tradycyjny, zwinięty wypiek wypełniony makiem lub orzechami, który jest popularnym deserem w okresie świątecznym.
Z innych świątecznych deserów króluje np. Gesztenyepüré, czyli püré z kasztanów podane z bitą śmietaną lub po prostu pieczone kasztany, które są bardzo na Węgrzech popularne w okresie świątecznym.
Dzień Bożego Narodzenia: Dzień Rodzinny i Relaks
Boże Narodzenie na Węgrzech to dzień spędzany w gronie rodziny, pełen spokoju i radości. Po mszy rodziny gromadzą się przy obfitym świątecznym stole. W menu obiadów bożonarodzeniowych często pojawiają się indyki, pieczone mięsa, ziemniaki oraz różnorodne dodatki. Na deser, oprócz beigli, można znaleźć inne tradycyjne słodycze, takie jak mézeskalács (pierniczki) i szaloncukor, czyli węgierskie cukierki w kolorowej folii, które często zawiesza się na choince jako dekorację. Warto nadmienić, że piernik w formie ciasta jest mało znany, królują tradycyjne pierniczki w formie ciasteczek.
Drugi Dzień Świąt i Dwanaście Dni Bożego Narodzenia
Okres po Bożym Narodzeniu jest równie ważny jak same święta. Drugi Dzień Świąt, czyli Karácsony másnapja, obchodzony jest 26 grudnia i stanowi czas na odwiedziny u przyjaciół i rodziny, by kontynuować radosną atmosferę. Węgierski okres świąteczny trwa oficjalnie przez dwanaście dni, aż do Święta Trzech Króli (6 stycznia).
Węgierskie Tradycje Ludowe
Na Węgrzech, szczególnie na wsiach, można spotkać również wiele ludowych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji jest betlehemezés, czyli tworzenie bożonarodzeniowych szopek. Dzieci i dorośli często wykonują bogato zdobione szopki, które przedstawiają nie tylko tradycyjny żłóbek, ale również postacie węgierskich wieśniaków, zwierząt i sceny z życia wiejskiego.
Węgierskie kolędowanie (karácsonyi énekek) to również istotny element bożonarodzeniowego okresu. Grupy kolędników chodzą od domu do domu, śpiewając tradycyjne kolędy i wnosząc radość oraz dobroć.
Podsumowanie
Węgierskie tradycje bożonarodzeniowe są głęboko zakorzenione w rodzinie, społeczności i wierzeniach. Od Adwentu po Święto Trzech Króli, okres świąteczny to czas refleksji, jedności i radości. Bogate smaki węgierskich potraw świątecznych, ciepłe zwyczaje oraz dekoracje wprowadzają w unikalną atmosferę węgierskich Świąt Bożego Narodzenia. Niezależnie od tego, czy spędzasz Wigilię w gronie rodziny, czy bierzesz udział w ludowych tradycjach, węgierskie Boże Narodzenie z pewnością pozostawi niezatarte wspomnienia.
Boldog Karácsonyt! – Szczęśliwego Bożego Narodzenia dla Naszych Kochanych Czytelników !
Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Subskrypcja
Leave a Comment