Zamek Bory, czyli Taj Mahal Székesfehérvár

Mieliście kiedyś marzenie, któremu gotowi bylibyście poświęcić całe życie i z trudem, mozolnie, dzień po dniu stawiać cegłę na cegle Waszego marzenia? A może kochaliście kogoś tak mocno, że chcielibyście postawić tej miłości pomnik, trwalszy niż ze spiżu, który podziwiać mogłyby oczy innych ludzi wiele pokoleń po Waszej śmierci?

Jenő Bory (1879–1959), architekt, rzeźbiarz i malarz z Székesfehérvár, miał takie marzenie i tak kochał swą żonę (Ilona Komócsin), że postanowił swoimi rękoma stworzyć dzieło sztuki, które odda im samym, ale także SZTUCE hołd.

Tym pomnikiem został ZAMEK!

Jenő Bory

Węgierski architekt, rzeźbiarz i malarz, profesor uniwersytecki. Jego żona Ilona Komócsin (1885–1974) była malarką. W latach 1911-1946 był nauczycielem w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1921-1944 wykładał także na Politechnice . W latach 1943-1945 pełnił obowiązki rektora Kolegium Sztuk Pięknych. W latach 1906-1944 wystawił 185 swoich dzieł rzeźbiarskich, głównie na wystawach zbiorowych w Székesfehérvár i Budapeszcie. Otrzymał kilka wyróżnień krajowych i zagranicznych. Zmarł 20 grudnia 1959 w swoim domu na Zamku w Borach . Tam też został poddany kremacji, a następnie pochowany na cmentarzu Csutora.

Powstanie zamku

Jenő Bory kupił w 1912 ziemię w miejscu, gdzie dzisiaj stoi zamek. Pierwotnie znajdowała się tam jedynie tłocznia i piwnica na wino, wśród winorośli i drzew owocowych. Pierwszym jego projektem było przerobienie tłoczni na izbę mieszkalną i dorobienie nad nią studio. Sam zamek zaczął budować dopiero po I wojnie światowej, kiedy mógł sobie na to pozwolić dzięki honorarium za swoje zamówienia rzeźbiarskie.

Zamek budowany i rozbudowywany był przez 40 lat do jego śmierci 1959 roku. Jenő budował zamek sam, posiłkując się jedynie swoją wyobraźnią i własnymi planami oraz umiejętnościami architektonicznymi i rzeźbiarskimi. Do budowy użył wyłącznie betonu kwarcowego, a z pomocy innych osób korzystał bardzo okazjonalnie.

Wnętrze wypełnione jest dziełami sztuki współczesnych artystów, dziełami sztuki swojej żony Ilony oraz własnymi rzeźbami i obrazami.

Zamek Bory jest obecnie własnością potomków Jenő Bory’ego, którzy zarządzają nim i dbają o niego poprzez codzienną ciężką pracę przy wsparciu założonej przez siebie fundacji.

Nasza opinia

Zamek jest naprawdę imponujących rozmiarów i trudno uwierzyć, że został wybudowany jedną parą rąk ! Widać tutaj talent, wyszukanie, finezję, duszę artystyczną. Bogate zdobienia zewnątrz jak i cała kolekcja obrazów i rzeźb wewnątrz przenoszą nas w świat, gdzie człowiek jest zdolny do wszystkiego. Mi osobiście od pierwszych chwil, Zamek Bory, skojarzył się z włoskimi pałacami, żywcem wyjętych z Romeo i Julii.

Rekord Guiness’a

Zamek został wpisany do Księgi Rekordów Guiness’a jako największy obiekt tego typu na świecie wybudowany przez jedną osobę.

Czemu Taj Mahal?

Węgierski Taj Mahal lub Taj Mahal Székesfehérvár (miasto), tak zazwyczaj jest nazywany. Taj Mahal to indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.

Lokalizacja

Zamek znajduje się na osiedlu domków jednorodzinnych, przy wjeździe do miasta Székesfehérvár.

Székesfehérvár leży około 50 km na południowy-zachód o Budapesztu. Każdy mija to miasto w drodze nad Balaton. Leży dokładnie pomiędzy Balatonem, a mniejszym Velence-tó. Leży na tyle blisko Budapesztu, że wklejamy ten artykuł do zakładki- Budapeszt. Z centrum Budapesztu, dojedziecie tam w 40 minut autostradą M7.

Székesfehérvár był miejscem koronacji pierwszy królów węgierskich i pierwszą stolicą węgier. Miasto ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko Zamek Bory. Poza nim, w centrum miasta, znajduje się Zamek Królewski, śliczne Stare Miasto, a także termy – Arpad bath.

Parking

Jest darmowy, chociaż mikroskopijny i ma zaledwie 8 miejsc postojowych. Nam udało się zaparkować. Oczywiście próbować mozna też dalej, w najbliższej okolicy.

Adres: Székesfehérvár, Máriavölgy 56, 8000

Bilety (styczeń 2025)

Bilet normalny 3000 HUF / 31 PLN

Ulgowy dla rodziców z dzieckiem poniżej 14 roku życia 2000 HUF / 21 PLN

Emeryt po 65 roku życia z dowodem osobistym 2000 HUF / 21 PLN

Dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą za darmo

Można płacić kartą. W obiekcie znajduje się toaleta.

Godziny otwarcia

WYSOKI SEZON
3 mar – 27 paź
Codziennie, od poniedziałku do niedzieli
9:00 – 17:00

OKRES PRZEJŚCIOWY
28 paź – 10 lis
Codziennie, od poniedziałku do niedzieli
9:00 – 16:00

ZIMOWE GODZINY OTWARCIA
11 lis – 2 mar
Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 15:00
Sobota – Niedziela: 9:00 – 16:00

Zwiedzanie

Zwiedzanie zaczynacie skręcają na lewo od kas, wchodząc do ogrodu. Zaraz obok stoja tablice informacyjne z historią teg miejsca, niestety napisy sa jedynie w języku węgierskim. Na dole każdej tablicy jest kod QR do zeskanowania, aby otworzyć treść danej tablicy w jęz. niemieckim, angielskim lub francuskim na komórce. Można też za wczasu otworzyć główna stronę internetową zamku w języku angielskim, francuskim lub niemieckim:

https://bory-var.hu/en

https://bory-var.hu/fr

https://bory-var.hu/de

Następnie wchodzicie na co raz wyższe partie zamku, możecie wejść do środka oraz wyjść na tyły zamku, gdzie znajduje się główny dziedziniec.

Miłego zwiedzania !

Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Subskrypcja
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *