Zarówno Sümeg jak i Szigliget to dwa najbardziej popularne zamki w tym rejonie Węgier. Odwiedziliśmy oba W JEDEN DZIEŃ, w piękny wrześniowy weekend.
Musicie wiedzieć, że jesień, zwłaszcza wrzesień i październik to najlepszy czas na zwiedzanie Węgier, szczególnie zamków, ponieważ nie ma już szaleńczych upałów, ale nadal jest słonecznie i umiarkowanie ciepło.
Od razu wspomnę, że oba są całkowicie PSIOLUBNE i pieski wchodzą ZA DARMO!
Info dla osób niepełnosprawnych oraz dla rodziców z wózkami dziecięcymi.
Sümeg – niestety po obiekcie nie można poruszać się z wózkiem dziecięcym ani na wózku inwalidzkim. Szigliget – sytuacja jest podobna, ale na dolnym zamku znajduje się tzw. Dom Nauczyciela, w którym mieści się Galeria Zamkowa. Znajdują sie tam modele wszystkich zamkowych budynków, można także oglądać obrazy z kamer zainstalowanych w zamku.
Zamek Sümeg
Nie leży on może bezpośrednio nad Balatonem, bo około 30km na północ od linii brzegowej, w miasteczku o tej samej nazwie, ale wybierając się z Polski tak daleko, nad Balaton, 30 km nie powinno zrobić dla Was róźnicy. To popularne miejsce wycieczek naszych rodaków spędzających wakacje nad ,,węgierskim morzem”.
To było nasze TRZECIE podejście w życiu do tego zamku 😀 Parę lat temu przyjechaliśmy już trochę za późno po południu i nie chciało nam się biec na górę. Drugi raz był w sierpniu tego roku, kiedy przemieszczaliśmy się podczas naszych wakacji z Sopron do Peczu. Niestety temperatura sięgała 40 stopnii, a my dojechaliśmy tam w samo południe ! Nie chcieliśmy męczyć Milki ani siebie, dlatego OBIECALIŚMY SOBIE , ŻE WRACAMY TU JESIENIĄ I WCHODZIMY CHOĆBY NIE WIEM CO. No i dopięliśmy swego, udało się we wrześniu ! Tym razem nie było ani za gorąco, ani za późno, ani za zimno, ani za mokro….
Do trzech razy sztuka !
Szczypta historii
Obecny Zamek Sümeg mógł zostać wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku przez biskupa Benedykta; pierwszą udokumentowaną wzmiankę o nim można znaleźć w karcie datowanej na 1318 rok. Życie codzienne Zamku Sümeg zostało po raz pierwszy zakłócone na początku lat czterdziestych XV wieku z powodu wewnętrznego konfliktu między Władysławem I Węgierskim a Elżbietą Luksemburską, wdową po zmarłym królu Albercie Habsburgu. Zbrojne starcia między dwiema frakcjami doprowadziły do pierwszego znanego oblężenia zamku Sümeg. Podczas wojny o niepodległość Rakoczego, jesienią 1705 roku, strażnicy Zamku Sümeg przyłączyli się do zbuntowanych Kuruców, a zamek stał się jednym z głównych centrów zaopatrzenia wojsk kuruckich z Zadunaju. Wewnątrz przechowywano żywność i amunicję, a pod dowództwem podpułkownika Ferenca Balogh stacjonowała tam armia licząca 700-800 osób. Po stłumieniu wojny o niepodległość w 1713 r. okupujące wojska cesarskie prawdopodobnie podpaliły zamek, a następnie pozostawiły go własnemu losowi. Dalszą degradację zamku zakończył czas, zimowe mrozy, śnieg i deszcz, a kamienie budowlane były powoli wywożone przez mieszkańców na przestrzeni wieków. 7-letnie prace wykopaliskowe i renowacyjne zamku rozpoczęły się w 1957 r. Prawa użytkowe do zamku trafiły w ręce prywatne w 1989 r.; od tego czasu zamek jest przedmiotem ciągłych prac renowacyjnych.
Parking
Pod zamkiem czeka na Was całkowicie darmowy parking, jeden jest przy samych schodach prowadzących na zamkowe wzgórze, 👇👇👇
…a drugi bliżej głównej trasy, przed wejściem na obiekt zawodów rycerskich, o czym za chwilę.👇👇👇
Rycerskie Igrzyska
U podnóża zamku znajduje się historyczny park przygód Sümeg, w którym odbywają się igrzyska rycerskie. Bardzo dobry program zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Przywołuje na myśl średniowieczne potyczki, jeźdźców, wojowników i bitwy.
Poza tym pod wzgórzem znajdziemy stadninę koni, parę sklepików z pamiątkami oraz kilka fantastycznych CZARD, czyli po prostu restauracji z domową kuchnią. My zjedliśmy lunch w Várcsárda. Jedzenie było pyszne, obsługa miła i BŁYSKAWICZNA. Oba zamówienia dostaliśmy po 10 minutach.
Igrzyska jeździeckie odbywają się nie na górze, na zamku w Sümeg, ale pod nim, w historycznej hali widowiskowej. od 18 lipca do 31 sierpnia – każdy wtorek, środę, piątek, sobotę od 16:00 od 1 września do 19 grudnia – każda środa i sobota od 16:00
Historyczna hala widowiskowa, która znajduje się w historycznym parku rozrywki i ma średniowieczną atmosferę, jest miejscem historycznych igrzysk jeździeckich w Sümeg, które cieszą się dużym uznaniem na Węgrzech i w całej Europie. W czasach nowożytnych igrzyska jeździeckie przywołujące średniowiecze po raz pierwszy można było zobaczyć u nas na Węgrzech. Igrzyska obejmują hiszpański pokaz konny i turniej rycerski z pokazem broni i pojedynkami na koniach i na ziemi. Oprócz elementów środowiskowych, średniowieczna atmosfera jest naprawdę odzwierciedlona w strojach naszych postaci i muzyce w tle. Na zakończenie wieczoru, po naszym programie, nasi goście będą mogli delektować się bogatymi smakami autentycznej średniowiecznej uczty w Wielkiej Sali Rycerskiej.
Cena programu: Historyczne Igrzyska Jeździeckie: bilet wstępu dla dorosłych: 4.000 HUF/osoba(43PLN) bilet wstępu dla dzieci (od 4 lat)/studentów/emerytów: 2.500 HUF/osoba
Historyczne Igrzyska Jeździeckie ze średniowieczną ucztą: 16 000 HUF/osoba(170PLN) aperitif pálinka pogácsa (węgierski pikantny placek) średniowieczna zupa pieczona w piekarniku gęsia noga (udko kurczaka dla dzieci) kaszanka całe pieczone ziemniaki, kukurydza pone domowa sałatka z kapusty ciasto owocowe białe i czerwone wino, woda sodowa i sok dla dzieci
Szczegóły i pełny cennik: https://sumegvar.hu/en/historical-equestrian-games-medieval-feast
My naszą wycieczkę rozpoczęliśmy dosyć wcześnie, więc na rycerskie igrzyska się nie załapaliśmy, ale wierzymy, że musi byc to super show. Jeśli macie okazje, to koniecznie weźcie w tym udział i dajcie nam znać w komentarzu lub na priv. jak się podobało.
Podejście
Jak można się domyśleć ze zdjęć powyżej, na samą górę dojazdu autem NIE MA. Wzgórze trzeba zdobyć pieszo, ale….nie jest wcale tak źle jak to wygląda. Średnia kondycja wystarczy i po 10-15 minutach spacerkiem będziecie na górze.
To tam kupić można bilety w kasie.
Samo wejście pod górę problemem nie było, ale spore wrażenie zrobiły na nas DWA WILCZURY trzymane nad bramą wejściową do zamku, zwłaszcza, że dostawały szału na widok innych psów, w tym naszej Milki. Ich strażnica nie ma żadnego zabezpieczenia poza sporą wysokością dzielącą je od gości, ale ryzyko tego, że na nas skoczą było. Pan z kasy gorąco jednak zapewniał, żę nie zeskoczą. Nie zeskoczyły, ale lepiej żebyście wiedzieli o tym, że je spotkacie.
Zwodzony most przy wewnętrznej bramie
Cennik i godziny otwarcia
Zamek czynny jest cały rok, codziennie od godziny 09:00. W zależności od miesiąca różnią się godziny zamknięcia.
Od stycznia do 5 kwietnia oraz w listopadzie i grudniu jest to godzina 17:00, od 6 kwietnia do końca czerwca oraz we wrześniu i październiku – 18:00, a w lipcu i sierpniu- 20:00.
Zamek zastrzega sobie jednak mozliwość zamknięcia obiektu w bardzo śnieżną pogodę lub gdy podejście do zamku jest zbyt śliskie.
Bilet dla oosby dorosłej kosztuje 2500 HUF (27 PLN), a dla dziecka 1500 HUF (16 PLN).
Co nas czeka na zamku ?
Most zwodzony przy wewnętrznej wieży bramnej Wystawa więzienna Kaplica zamkowa Warsztaty garncarskie Warsztat kowalski (w remoncie) Ogród przypraw i róż Piekarnia Średniowieczna kuchnia i spiżarnia (w remoncie) Model zamku Kamieniołom Sala kinowa z filmami (w remoncie) Armaty i broń Łucznictwo
Na dzieci czekają zabawy na dziedzińcu zamku np. zbijanie głów smoków na drewnianym koniku, rzucanie kamieniem, łowienie w akwarium czy rzucanie metalowych obręczy na kołek. Poza tym prawie co godzinę są różne pokazy np. strzelania z łuku, jest też średniowieczny teatrzyk dla dzieci, niestety jedynie w jęz. wegierskim.
Oprócz powyższych atrakcji na zamku znajduje się także sklep z pamiątkami, zamkowa restauracja i winiarnia. Odwiedzający winiarnię mogą nie tylko ugasić pragnienie, ale także skosztować słynnego tortu z trąbką Sümeg.
Bezpłatna toaleta znajduje się na górze, na zamku, na terenie parku rycerskiego, na dole można skorzystać jedynie z WC jako gość restauracji lub z płatnej ogólnodostepnej.
Psst….Tak na zamku kończą niegrzeczne żony i niegrzeczni mężowie….
Zostawiliśmy tez po sobie wpis pamiątkowy..
Zamek Szigliget
Położony 3 km od lini brzegowej Balatonu, w miasteczku o tej samej nazwie. Bliskość jeziora zachwyca i przez to właśnie ten zamek u nas plusuje.
Mamy subiektywne wrażenie, że nie jest on aż tak znany i tak często odwiedzany jak ten w Sümeg. Jeśli szukacie pięknych plenerów nad Balatonem, to tu je znajdziecie !
Przygotujcie się tutaj na więcej chodzenia pod górę i o ile samo dojście do bramy zamku i kasy biletowej z parkingu nie jest trudniejsze od tego w Sümeg to już samo zwiedzanie wymagać będzie od Was wchodzenia na kolejne piętra kompleksu, trud wynagordzą Wam co raz ciekawsze kadry.
Szczypta historii
Zamek został zbudowany przez opactwo Pannonhalma w latach 1260-1262, a następnie stał się własnością królewską. Początkowo kilkakrotnie zmieniał właścicieli, następnie od 1521 roku stał się na kilka stuleci własnością rodu Tóti Lengyel . Podczas wojen tureckich chronił Balaton jako ostatnią fortecę , armie muzułmańskie nigdy nie były w stanie go zdobyć. W 1697 roku piorun uderzył w wieżę prochową, gdzie indziej mógłby uderzyć piorun, a następnie w 1702 roku cesarz dokonał zamachu stanu na już popadającą w ruinę budowlę i wysadził ją w powietrze . Ostatnimi właścicielami zamku i położonej pod nim wsi byli ród Eszterházy , którzy posiadali go do końca II wojny światowej. Zakrojone na szeroką skalę renowacje zamku kontynuowano w latach 2010-tych z mniejszymi lub większymi przerwami, a częściowo odbudowany i całkowicie ponownie zaczarowany zamek został przekazany w czerwcu 2021 roku.
Parking
Tutaj również parking jest bezpłatny, chociaż mógłby być większy. Sama droga prowadząca na parking z głównej trasy jest kiepskiej jakości, na szczęście nie jest długa.
Cennik i godziny otwarcia
Od listopada do końca lutego od 10:00 do 16:00.
Marzec i październik od 09:00 do 17:00.
Od czerwca do końca sierpnia od 09:00 do 20:00.
Kwiecień i wrzesień od 09:00 do 18:00.
Maj od 09:00 do 19:00.
Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 200 HUF (22PLN), a dla dziecka 1000HUF (12PLN).
Co nas czeka na zamku?
Zamek dzieli się na górny i dolny. Z parkingu skierowaliśmy się na brukowaną drogą ze stromymi schodami za kościółkiem. Najpierw dotarliśmy na dolny zamek gdzie możecie kupić bilety, zjeść coś w bufecie lub kupić pamiątkę.
Od razu przy wejściu wspiąć się możecie na widokową wieżyczkę
Wejścia na zamek strzegą armaty
Na trawniku możecie zmierzyć również swoje siły w strzelaniu z łuku, oczywiście za drobą, symboliczną opłatą.
Na zamek górny, który jest o 20 metrów wyższy od zamku dolnego, idziemy znowu dość stromymi schodami . Na górze znajdujemy starą wieżę, skrzydło pałacowe oraz efekty najnowszej rozbudowy, czyli zadaszone pomieszczenia, w których urządzono wystawę historii zamku ilustrowaną nowoczesnymi, interaktywnymi narzędziami i technologią multimedialną.
Najważniejszą jednak atrakcją wizyty w zamku jest oszałamiający widok z murów , błękitne wody Balatonu , góra w kształcie trumny – Badacsony- , pobliski Szent György-hegy oraz Csobáncz ruinami zamku to niezapomniany widok. Dzięki utworzonym chodnikom, spacerować można wzdłuż niemal każdego muru i bastionu, co podkreśla wyjątkowość zamku nad Balatonem.
Dodatkową atrakcją jest zrekonstruowana kaplica zamkowa zbudowana na przypuszczalnym miejscu XIX-wiecznej kaplicy zamkowej benedyktynów. Na dziedzińcu górnego zamku znajduje się rekonstrukcja średniowiecznej kuchni zamkowej. W kuchni z otwartym kominem i piekarnikiem można sobie wyobrazić, jak przygotowywano jedzenie setki lat temu oraz jakich naczyń i sztućców używano. Możemy zobaczyć także rekonstrukcję kilku budynków mieszkalnych, film animowany przedstawiający zamki wokół Balatonu, a także historię budowy zamku Szigliget. Większość tablic jest dwujęzyczna, znajdziemy opis w języku węgierskim i angielskim.
Na zamku organizuje się wiele średniowiecznych zabaw , a w sezonie letnim zwiedzających bawią koncerty.
Toaleta znajduje się na poziomie zamku dolnego, w budynku za bufetem i restauracją.
Podsumowanie
W Sümeg na pewno dobrze się bawiliśmy, bo sami korzystaliśmy z gier dla dzieci, więc jeżeli macie wymagające dzieci, to będzie dobry kierunek. Gdybyśmy jednak, jako dorośli mieli gdzieś wrócić to byłby to zamek w Szigliget za piękne widoki na jezioro i pobliską kotlinę, mimo, że trzeba się więcej po tym zamku nachodzić. Nie mamy zastrzeżeń do obu obiektów, parkingi są bezpłatne, wszędzie są toalety, bilety mają rozsądne ceny, możemy tam wejść z psem, a dzieci też nie będą się nudzić, ani tu, ani tu.
Spokojnie oba miejsca można odhaczyć w JEDEN DZIEŃ jak zrobiliśmy to my. Zaczęliśmy po 9 w Sümeg i razem z lunchem oraz przejazdem 30km do Szigliget i zwiedzaniem tam, skończyliśmy około 16. Na spokojnie, bez pośpiechu.
Gdybyście jednak planowali udział w rycerskich grach w Sümeg , no to oczywiście jeden dzień na jeden zamek będzie potrzebny.
Serdecznie Wam oba miejsca polecamy!
Jeżeli chcecie zobaczyć inne lokalizacje zamków i ruin nad Balatonem, to w ubiegłe już wakacje przygotowaliśmy dla Was mapki, które znajdziecie w poniższych wpisach. Wystarczy odnaleźć swoje miejsce noclegowe i poszukać czegoś w pobliżu.
Jeżeli od zamków i ruin wolicie tarasy i punkty widokowe, to zapraszamy do poniższego wpisu. Już w następnym naszym poście zaprezentujemy jeden z piękniejszych punktów widokowych nad Balatonem, a mianowicie – Szépkilátó w Balatongyörök.
Jak zawsze zapraszamy Was do dołączenia do naszego newslettera, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, wystarczy kilknąć w link poniżej i podać swojego, emaila, następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce emailowej.👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Leave a Comment