UNICUM (40%)
Gorzki likier Zwack Unicum produkowany jest z ekstraktów i destylatów ponad czterdziestu krajowych i zagranicznych ziół i przypraw. Napój ten został po raz pierwszy przygotowany jako lekarstwo przez przodka rodziny Zwacków, doktora Zwacka, dla cesarza II Józefa Habsburga w 1790 r. Cesarz po spróbowaniu lekarstwa powiedział:
Unicum Szilva (34,5)
W 2012 roku wprowadzono na rynek Unicum Szilva, pierwszy na świecie gorzki likier dojrzewający na owocowym podłożu w dębowych beczkach. Unicum Szilva powstaje według tej samej receptury co Unicum, aczkolwiek swój niepowtarzalny smak i aksamitną konsystencję zajrzewa dojrzewaniu na podłożu z suszonych śliwek, przy jednoczesnym zachowaniu silnego charakteru ziołowego Unicum.
Unicum Riserva (40%)
W 2017 roku firma wprowadziła do rodziny produktów premium Unicum, Unicum Riserva. Unicum, które stanowi podstawę produktu, dojrzewa w największej i njastarszej beczce systemu iwnic, w fabryce w Budapeszcie, a ma ona już ponad 80 lat !Następnie leżakuje się ten trunek w beczkach z tokajskich piwnic ! Na koniec, dla podkreślenia i uwydatnienia cech charakteru trunku dodajemy do niego tokajskiego wina. Unicum Riserva łączy w doskonałej harmonii ekscytujące i egzotyczne zioła z uwodzicielską, miodową esencją Tokaju.
Unicum Barista (34,5%)
W 2020 roku na rynek wszedł produkt Unicum Barista. Unicum Barista w nowatorski sposób łączy tradycję spozywania gorzkich trunków i picia kawy. Głównymi składnikami tego trunku są Unicum i kawa Arabica. Napój nabiera ostatecznego charakteru przez leżakowanie w dębowych beczkach.
Unicum Orange Bitter (34,5%)
Wprowadzony niedawno, bo w 2024 roku. Pomysł na napój Unicum Orange Bitter narodził się dawno temu kiedy rodzina Zwack zajmowała się produkcją Unicum we Włoszech, odkryła wtedy lokalny zwyczaj: Unicum jest szczególnie popularny, gdy podaje się go z kostkami lodu i plasterkiem pomarańczy. To doświadczenie było inspiracją do stworzenia Unicum Orange Bitter. Jego bazą jest Unicum, wzbogacone ekstraktem i destylatem pomarańczowym. Po leżakowaniu w beczkach otrzymujemy Unicum Orange Bitter, który smakuje najlepiej z lodem !
Nie tylko Unicum
Rodzina Zwack
József Zwack w 1840 roku założył fabrykę, która po 1892 roku przeniosła się nad brzeg Dunaju, na teren przy ulicy Soroksári, gdzie znajduje się do dziś. Z wyjątkiem ponad 40 lat komunizmu, fabryka zawsze była własnością rodziny. Dpadkobierca dr. Zwacka w piątym pokoleniu – Péter Zwack, wrócił na Węgry w 1988 roku i wykupił fabrykę od państwa. Wcześniej Péter wraz z bratem, w trakcie komunizmu, prowadzili rodzinną rozlewnię we Włoszech, podczas gdy na Węgrzech funkcjonowała ta przejęta przez komunistyczny, węgierski rząd – na szczęście komuniści byli w posiadaniu złego, błędnego, nieoryginalnego przepisu na nalewkę, o wiele gorszym smaku. Péter Zwack zmarł w 2012 roku.
Dom Unicum, czyli Unicum Ház -zwiedzanie i inne ważne szczegóły
To muzeum oraz sklepik działające przy samej fabryce, w której produkuje się uwielbiany przez wielu ziołowy trunek.
Do muzeum najlepiej zakupić bilety z wyrzedzeniem, np. online, ponieważ wpuszczane są jedynie grupy około 15 osobowe.
Zwiedzanie odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach w języku angielskim, pozostałe godziny wejścia to język węgierski.
Zwiedzanie może odbyć się w wersji Standard Tour albo Premium Tour.
Standard Tour w języku angielskim: od poniedziałku do piątku 11:30 oraz 15:00 , a w soboty o 10:45 Bilet kosztuje 3950 HUF, czyli niecałe 40 PLN. Zwiedzanie trwa około 60 min.
Premium Tour w języku angielskim: od poniedziałku do piątku 13:00, a w soboty 13:45 Bilet kosztuje 5500 HUF / około 55 PLN. Zwiedzanie trwa około 90 min.
W obu wersjach, niezależnie czy wybierzecie zwiedzanie w wersji Standard czy Premium, najpierw obejrzycie około 20-minutowy film o rodzinie Zwacków i historii samej fabryki. Warto się na nim skupić, bo faktycznie losy tej rodziny i fabryki są gotowym materiałem na Oscarowy, Hollywódzki film w stylu nagordzonego w tym roku Brutalisty (tutaj przynajmniej byłaby to PRAWDZIWA historia).
Po filmie przewodnik zaprowadzi Was na salę gdzie segreguje się zioła oraz produkuje nalewkę.
Potem przejdziecie do piwnic i degustacji trunku. W wersji Standard spróbujecie tylko klasycznej wersji oraz ślwikowej, a w wersji Premium, wszystkich pięciu smaków – czyli klasyczny, sliwkowy, riserva, barista i orange bitter. Warto wszystkich spróbować i wyrobic sobie zdaniem przed zakupem zapasu do domu 🙂
Warto tu nadmienić, że degustacja jest BARDZO SYMBOLICZNA, taka tylko na liźnięcie, nie wyjdziecie z muzeum na rauszu 😉
NAM SIĘ BARDZO PODOBAŁO 10/10
Wiadomo, jeżeli chodzi o smak to każdy ma swój, nam najbardziej podpasowała wersja śliwkowa- SZILVA, najsłodsza, a właściwie każda smakowa była lepsza niż klasyczna, która smakuje trochę jak krople uspokajające Ojca Grzegorza, znane z polskich aptek 🙂 BARISTA jest chyba najbardziej zaskakującym połączeniem smakowym, a RISERVA najszlachetniejszym, z nutą miodowego Tokaju. Żałujemy, że ORANGE BUTTER nie było serowane z lodem jak zaleca producent.
Sklepik
Przy wejściu znajdziecie też sklepik z flagowymi produktami Unicum, a także winami z regionów Eger czy Tokaj.
Leave a Comment