Specjalna edycja Uniqum barista

Zwack Unicum – Muzeum w Budapeszcie – węgierska, ziołowa nalewka

UNICUM (40%)

Gorzki likier Zwack Unicum produkowany jest z ekstraktów i destylatów ponad czterdziestu krajowych i zagranicznych ziół i przypraw. Napój ten został po raz pierwszy przygotowany jako lekarstwo przez przodka rodziny Zwacków, doktora Zwacka, dla cesarza II Józefa Habsburga w 1790 r. Cesarz po spróbowaniu lekarstwa powiedział:

Das ist ein Unikum !

Nadając tym samym nazwę ziołowemu napojowi, który później stał się trunkiem rozlewanym do charakterystycznych, kulistych butelek.

Unicum to węgierski specjał, znany jako narodowy trunek Węgier. Receptura jest rodzinną tajemnicą.

Przygotowane według niej Unicum leżakuje w dębowych beczkach przez sześć miesięcy w piwnicy fabryki przy ulicy Soroksári w Budapeszcie.

Unicum Szilva (34,5)

W 2012 roku wprowadzono na rynek Unicum Szilva, pierwszy na świecie gorzki likier dojrzewający na owocowym podłożu w dębowych beczkach. Unicum Szilva powstaje według tej samej receptury co Unicum, aczkolwiek swój niepowtarzalny smak i aksamitną konsystencję zajrzewa dojrzewaniu na podłożu z suszonych śliwek, przy jednoczesnym zachowaniu silnego charakteru ziołowego Unicum.

Unicum Riserva (40%)

W 2017 roku firma wprowadziła do rodziny produktów premium Unicum, Unicum Riserva. Unicum, które stanowi podstawę produktu, dojrzewa w największej i njastarszej beczce systemu iwnic, w fabryce w Budapeszcie, a ma ona już ponad 80 lat !Następnie leżakuje się ten trunek w beczkach z tokajskich piwnic ! Na koniec, dla podkreślenia i uwydatnienia cech charakteru trunku dodajemy do niego tokajskiego wina. Unicum Riserva łączy w doskonałej harmonii ekscytujące i egzotyczne zioła z uwodzicielską, miodową esencją Tokaju.

Unicum Barista (34,5%)

W 2020 roku na rynek wszedł produkt Unicum Barista. Unicum Barista w nowatorski sposób łączy tradycję spozywania gorzkich trunków i picia kawy. Głównymi składnikami tego trunku są Unicum i kawa Arabica. Napój nabiera ostatecznego charakteru przez leżakowanie w dębowych beczkach.

Unicum Orange Bitter (34,5%)

Wprowadzony niedawno, bo w 2024 roku. Pomysł na napój Unicum Orange Bitter narodził się dawno temu kiedy rodzina Zwack zajmowała się produkcją Unicum we Włoszech, odkryła wtedy lokalny zwyczaj: Unicum jest szczególnie popularny, gdy podaje się go z kostkami lodu i plasterkiem pomarańczy. To doświadczenie było inspiracją do stworzenia Unicum Orange Bitter. Jego bazą jest Unicum, wzbogacone ekstraktem i destylatem pomarańczowym. Po leżakowaniu w beczkach otrzymujemy Unicum Orange Bitter, który smakuje najlepiej z lodem !

Nie tylko Unicum

Unicum eksportowany jest do wszystkich części świata, zwłaszcza do Włoch, Niemiec i krajów sąsiednich, niedawno wprowadzony został także na rynek chiński.

Zwach Unicum jest wiodącym producentem i dystrybutorem wyrobów alkoholowych i likierów na Węgrzech.

Oprócz swojego najważniejszego produktu, Unicum posiada w swojej ofercie takie znane marki jak: Vilmos, likier St. Hubertus, wódkę Kalinka czy FÜTYÜLŐS.

Rodzina Zwack

József Zwack w 1840 roku założył fabrykę, która po 1892 roku przeniosła się nad brzeg Dunaju, na teren przy ulicy Soroksári, gdzie znajduje się do dziś. Z wyjątkiem ponad 40 lat komunizmu, fabryka zawsze była własnością rodziny. Dpadkobierca dr. Zwacka w piątym pokoleniu – Péter Zwack, wrócił na Węgry w 1988 roku i wykupił fabrykę od państwa. Wcześniej Péter wraz z bratem, w trakcie komunizmu, prowadzili rodzinną rozlewnię we Włoszech, podczas gdy na Węgrzech funkcjonowała ta przejęta przez komunistyczny, węgierski rząd – na szczęście komuniści byli w posiadaniu złego, błędnego, nieoryginalnego przepisu na nalewkę, o wiele gorszym smaku. Péter Zwack zmarł w 2012 roku.

Obecnie prowadzeniem biznesu zajmuje się dwójka z siedmiorga dzieci Péter’a – Izabella i Sándor. Poza nimi tylko jeszcze ich matka zna dokładny przepis i proporcje ziół w nalewce Unicum!

Dom Unicum, czyli Unicum Ház -zwiedzanie i inne ważne szczegóły

To muzeum oraz sklepik działające przy samej fabryce, w której produkuje się uwielbiany przez wielu ziołowy trunek.

Do muzeum najlepiej zakupić bilety z wyrzedzeniem, np. online, ponieważ wpuszczane są jedynie grupy około 15 osobowe.

Zwiedzanie odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach w języku angielskim, pozostałe godziny wejścia to język węgierski.

Zwiedzanie może odbyć się w wersji Standard Tour albo Premium Tour.

Standard Tour w języku angielskim: od poniedziałku do piątku 11:30 oraz 15:00 , a w soboty o 10:45 Bilet kosztuje 3950 HUF, czyli niecałe 40 PLN. Zwiedzanie trwa około 60 min.

Premium Tour w języku angielskim: od poniedziałku do piątku 13:00, a w soboty 13:45 Bilet kosztuje 5500 HUF / około 55 PLN. Zwiedzanie trwa około 90 min.

Odrazu zaznaczymy, że w naszym odczuciu warto wybrać właśnie wersję premium, przez wzgląd na to, że skosztujecie WSZYSTKICH pięciu dostępnych wersji Unicum.

W obu wersjach, niezależnie czy wybierzecie zwiedzanie w wersji Standard czy Premium, najpierw obejrzycie około 20-minutowy film o rodzinie Zwacków i historii samej fabryki. Warto się na nim skupić, bo faktycznie losy tej rodziny i fabryki są gotowym materiałem na Oscarowy, Hollywódzki film w stylu nagordzonego w tym roku Brutalisty (tutaj przynajmniej byłaby to PRAWDZIWA historia).

Po filmie przewodnik zaprowadzi Was na salę gdzie segreguje się zioła oraz produkuje nalewkę.

Potem przejdziecie do piwnic i degustacji trunku. W wersji Standard spróbujecie tylko klasycznej wersji oraz ślwikowej, a w wersji Premium, wszystkich pięciu smaków – czyli klasyczny, sliwkowy, riserva, barista i orange bitter. Warto wszystkich spróbować i wyrobic sobie zdaniem przed zakupem zapasu do domu 🙂

Warto tu nadmienić, że degustacja jest BARDZO SYMBOLICZNA, taka tylko na liźnięcie, nie wyjdziecie z muzeum na rauszu 😉

Po degustacji przewodnik pokaże Wam jeszcze drogę na salę z kolekcją mini butelek z alkoholami z całego świata ! Kolekcja liczy około 17 000 sztuk i jest największą tego typu w Europie!

Bez problemu wypatrzycie znajome, polskie buteleczki.

NAM SIĘ BARDZO PODOBAŁO 10/10

Wiadomo, jeżeli chodzi o smak to każdy ma swój, nam najbardziej podpasowała wersja śliwkowa- SZILVA, najsłodsza, a właściwie każda smakowa była lepsza niż klasyczna, która smakuje trochę jak krople uspokajające Ojca Grzegorza, znane z polskich aptek 🙂 BARISTA jest chyba najbardziej zaskakującym połączeniem smakowym, a RISERVA najszlachetniejszym, z nutą miodowego Tokaju. Żałujemy, że ORANGE BUTTER nie było serowane z lodem jak zaleca producent.

Sklepik

Przy wejściu znajdziecie też sklepik z flagowymi produktami Unicum, a także winami z regionów Eger czy Tokaj.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *